Niewidziany od dwóch lat. Znakowany na żółto jako wróg Łukaszenki

Od dwóch lat nie było żadnego świadectwa, że żyje. Reżim Łukaszenki pokazał teraz zdjęcia Wiktara Babaryki, jednego z więźniów politycznych. Widać, że ma na uniformie żółtą plakietkę oznaczającą rzekomy "ekstremizm". W celach jest wiele osób, które reżim trzyma w całkowitej izolacji od świata. Skazani polityczni są często znakowani "na żółto".

2025-01-08, 13:09

Niewidziany od dwóch lat. Znakowany na żółto jako wróg Łukaszenki
Po blisko dwóch lata reżim pokazał zdjecia jednego z więźniów politycznych . Foto: Wiasna/Shutterstock.com/Oleksandr Polonskyi

Chciał wystartować w wyborach. Reżim go uwięził

Białoruskie władze pokazały w internecie zdjęcia i nagranie, na których widać więzionego Wiktara Babarykę. Bankier zamierzał wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r. jako rywal Aleksandra Łukaszenki.

Publikację zdjęć Babaryki skomentowała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że zobaczenie go po ponad 700 dniach "incommunicado" to "ogromna ulga".

Tortura izolacją

"Incommunicado" to sytuacja, w której więźniowie są całkowicie pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym. Władze stosują pełną izolację zwłaszcza wobec "prominentnych" więźniów reżimu, którymi interesuje się opinia międzynarodowa. "Incommunicado" zastosowano m.in. względem więźniarki politycznej Maryi Kalesnikawej, którą przetrzymywano w pełnej izolacji od lutego 2023 roku do listopada 2024 r., gdy na krótko pozwolono jej się zobaczyć z ojcem.

REKLAMA

Według prawników zajmujących się prawami człowieka tzw. incommunicado jest "w praktyce międzynarodowej kwalifikowana jako tortura".

Czytaj także:

"Teraz musimy domagać się zobaczenia wszystkich pozostałych, którzy są ukrywani, a ta okrutna, nieludzka praktyka musi się zakończyć" - napisała w serwisie X Cichanouska.

Zdjęcia i nagranie z Babaryką opublikowane zostały na kanale byłego opozycjonisty, a obecnie reżimowego blogera Ramana Pratasiewicza - pisze w środę opozycyjny serwis białoruski Nasza Niwa. Za pośrednictwem blogera Babaryka przekazał rodzinie listy i z kolonii karnej nagrał wypowiedź w formie wideo.

REKLAMA

Pratasiewicz zapewnił, że więzień jest w "dobrym nastroju". Nasza Niwa podała, że zdjęcia zrobiono w pokoju w kolonii karnej w Nowopołocku.

Więziony od 2020 roku

Babaryka jest więziony od 2020 roku, gdy trafił za kraty wraz z synem. W 2021 roku został skazany na 14 lat pozbawienia wolności za rzekome "przyjęcie łapówki i machinacje finansowe". Bankier nie przyznał się do winy. Jest uznawany za więźnia politycznego W 2023 roku do Babaryki przestano dopuszczać adwokata. W kwietniu tamtego roku media niezależne poinformowały, że opozycjonista trafił do szpitala.

Babaryka w maju 2020 r. ogłosił, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Jego kampania ruszyła z niespodziewanym impetem i wkrótce stało się jasne, że potencjalny kandydat cieszy się dużym poparciem. Miesiąc później został aresztowany.

REKLAMA

Jak podaje Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, od 5 lutego 2023 r. nie było informacji od Babaryki. W międzyczasie pojawiła się tylko wspomniana informacja o jego pilnej hospitalizacji w kwietniu 2023 roku.

Na Białorusi wielu więźniów politycznych pozostaje w pełnej izolacji. Radio Swoboda pisze, że wśród nich są Siarhiej Cichanouski – od 670 dni, Mikoła Statkiewicz od 660 dni. Od długiego czasu nie ma także informacji o Andrzeju Poczobucie

Jak podaje Centrum Organizacji Praw Człowieka Wiasna, według stanu na koniec grudnia 2024 r. w miejscach niewoli na Białorusi przebywało 1265 więźniów politycznych. Od lata 2020 roku za więźniów politycznych 3697 osób. Jednak rzeczywista liczba więźniów politycznych jest o wiele większa. Wiele przypadków represji politycznych nie jest nagłaśnianych, na przykład ze względu na możliwe prześladowanie bliskich skazanych.

REKLAMA


***

Czytaj także:

Źródła: PAP/Radio Swoboda/ agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej