Próchnica zębów. Dotyczy nawet 70 procent polskich dzieci
- W wieku 7 lat aż 70 procent polskich dzieci, ma już pierwsze objawy choroby próchnicowej, choć w Europie ten problem dotyczy 20 procent dzieci w tym wieku - mówiła w Polskim Radiu 24 stomatolog Agnieszka Wal-Adamczak.
2025-01-08, 20:00
W opinii lekarki wbrew wielu mitom, predyspozycje do choroby próchnicowej z powodu obciążenia genetycznego ma niewielkie znaczenie. Aby skutecznie walczyć z próchnicą zębów dzieci, trzeba im zmienić dietę oraz zwiększyć poziom higieny jamy ustnej, co powinno być tłumaczone rodzicom jeszcze na etapie szkoły rodzenia.
Posłuchaj
Problemem jest nocne karminie dzieci, bo wtedy gruczoły ślinowe są wyłączone i nie można liczyć na ślinę, jako antybakteryjny środek do walki z próchnicę. Rodzice robią też inne, typowe błędy, które prowadzą do próchnicy np.: oblizują łyżeczki i smoczki dzieci, całują je w usta i przenoszą w ten sposób bakterie.
Po 12 miesiącu życia powinno się regularnie myć zęby dziecku szczoteczką. Ważne jest także przetarcie wałów dziąsłowych po każdym posiłku, co należy robić już od trzeciego miesiąca życia dziecka, nawet gdy jeszcze nie pojawiły się u niego zęby mleczne. Po jedzeniu zawsze trzeba dbać o stan higieny ustnej, zwłaszcza przed wieczornym snem.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Agnieszka Wal-Adamczak - stomatolog
Data emisji: 8.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio24 /SW
REKLAMA
REKLAMA