Muzeum z materiałów z odzysku. Nowe spojrzenie na architekturę

- Nasz projekt nie jest estetyczną prowokacją, jest tylko zgodny z naszą filozofią tworzenia obiektów z wykorzystaniem materiałów budowlanych z recyklingu - mówił w Polskim Radiu 24 architekt z pracowni TŁO Michał Sikorski, jeden z twórców nagrodzonego projektu rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

2025-01-08, 23:00

Muzeum z materiałów z odzysku. Nowe spojrzenie na architekturę
Muzeum Architektury we Wrocławiu.Foto: Maciej Kulczyński / PAP

Rozstrzygnięto konkurs na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wygrała go pracownia TŁO, która zaproponowała m.in. budowę nowego obiektu muzeum z wykorzystaniem materiałów pochodzących z odzysku.  


Posłuchaj

Michał Sikorski o rozbudowie Muzeum Architektury we Wrocławiu (Przestrzeń, design, architektura) 23:46
+
Dodaj do playlisty

 

- Proponujemy, aby wykorzystać stale profile stalowe, pochodzące z podestu po modernizacji przestrzeni pokościelnej. A nowy budynek Muzeum miałby elewację z elementów z odzysku, z cegieł i pustaków, które będą pochodziły z rozbieranych budynków - tłumaczył Michał Sikorski.

Jak podkreślił architekt, koncepcja wykorzystania elementów z rozbieranych budynków (np. betonu z gruszek do jego produkcji) ma na celu ograniczenia śladu węglowego w budownictwie.

REKLAMA

Wybór takich materiałów wynika z proekologicznego podejścia pracowni TŁO, a nie tylko z samych walorów estetycznych. Chodzi o stosowanie naturalnych materiałów takich materiałów jak ziemia, glina, drewno etc.  Budownictwo w skali globalnej, jest odpowiedzialne za blisko 20 procent emisji gazów cieplarnianych.

* * *

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Michał Sikorski (architekt z pracowni TŁO)
Data emisji: 8.01.2025
Godzina: 22.06

 

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio24 /SW

  

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej