Ceny mieszkań rosły szybciej niż inflacja. Ale już widać hamowanie

Mieszkania nadal drożały szybko, ale w III kwartale 2024 roku widać już zwolnienie tempa wzrostu cen. Najszybciej rosły ceny u deweloperów. 

2025-01-09, 11:48

Ceny mieszkań rosły szybciej niż inflacja. Ale już widać hamowanie
Ceny mieszkań wciąż szybko rosną. Foto: Shutterstock/Pawel Michalowski

Koszty zakupu mieszkań to nieustannie gorący temat. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ich ceny wzrosły od 2015 roku średnio ponad dwukrotnie. Również w skali roku ceny nadal rosną w tempie znacząco przekraczającym wysokość inflacji. 

Ceny mieszkań od deweloperów nadal rosły szybko

GUS podał dane dotyczące cen mieszkań po III kwartale 2024 roku. Średnio rok do roku zdrożały one o 14,4 proc. Najszybciej rosły ceny nowych lokali mieszkalnych, które oferowane są głównie przez deweloperów - ich ceny rok do roku wzrosły w III kwartale 2024 roku o 16,7 proc. Było to wyraźne zwolnienie tempa wzrostu cen, ale nadal rosły one szybko. W porównaniu do kwartału poprzedniego wzrosły one o 1,8 proc. 

Mocniej zwolniły ceny na rynku wtórnym. Rok do roku wzrosły one "tylko" o 12 proc. W porównaniu do II kwartału 2024 ceny mieszkań z drugiej ręki wzrosły o 1,4 proc. 

Długoterminowo widać jednak, że od 2015 roku znacznie mocniej wzrosły ceny na rynku wtórnym. W III kwartale 2024 roku mieszkania takie były średnio o 117,3 proc. droższe niż na koniec 2015. Ceny w ofertach deweloperów wzrosły w tym samym okresie o 98,3 proc. 

REKLAMA

Podlaskie liderem wzrostu cen, Mazowsze poza podium

Ceny mieszkań nie rosły w Polsce równomiernie, a kwartał do kwartału widać już nawet spadki cen lokali mieszkalnych. Rok do roku najmocniej wzrosły ceny w województwie podlaskim - o 20,3 proc. (kwartalnie o 4,3 proc.). Szybko drożały też mieszkania w województwie małopolskim - o 18,6 proc. w skali roku i o 1,8 proc. kwartalnie. Na trzecim miejscu było województwo śląskie, gdzie w ciągu roku mieszkania zdrożały o 17,6 proc. (kwartalnie 3,2 proc.). 

Najwolniej rosły za to ceny mieszkań w województwie zachodniopomorskim, gdzie w ciągu roku zdrożały one średnio o 6,2 proc. (a kwartalnie staniały o 2,4 proc.). W skali roku wolniej niż winnych województwach zdrożały też mieszkania w województwie lubelskim, bo tylko o 8,2 proc., ale w kwartale Lubelszczyzna była wśród liderów wzrostu, bo stosunku do II kwartału 2024 mieszkania zdrożały tam o 3,5 proc. 

W III kwartale 2024 w stosunku do II kwartału staniały też nieznacznie mieszkania w województwie warmińsko-mazurskim. Spadek był jednak praktycznie niezauważalny, bo o 0,1 proc. W skali roku w tym województwie ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 9,9 proc. 

Czytaj także: 

Źródło: GUS/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej