Akwakultura. Nowa technika masowej produkcji żywności

- Ludność naszej planety ma już taką liczebność, że tradycyjne połowy ryb, stały się problemem dla zachowaniu wielu gatunków dla przyszłych pokoleń. Dlatego potrzebna jest akwakultura i zrównoważone rybołówstwo -  powiedział dr hab. Radosław Kowalski, profesor PAN, ekspert w dziedzinie akwakultury i ekologii wodnej, w audycji Zmiana klimatu. 

2025-01-14, 19:45

Akwakultura. Nowa technika masowej produkcji żywności
Krewetki. Ich masowa produkcja może ograniczyć klęskę głodu w wielu regionach świata.Foto: Shutterstock

Akwakultura to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności na świecie. Masowa dzięki nowych technologią hodowla ryb, skorupiaków, dzięki czemu może stać się odpowiedzią na wyzwania związane z bezpieczeństwem żywnościowym i zmianami klimatycznymi.

Tego typu żywność daje także spore korzyści zdrowotne, a jej produkcja jest proekologiczna, choć wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń ze strony konsumentów.


Posłuchaj

dr hab. Radosław Kowalski, ekspert PAN mówi o akwakulturze ( audycja Zmiana klimatu) 22:05
+
Dodaj do playlisty

W opinii eksperta zrównoważone rybołówstwo nie jest tym samy, co akwakultura, bo oznacza takie łowienie ryb, aby ich różne gatunki nie zostały przełowione i zachowały zdolność do odtwarzania swojej populacji. Akwakultura oznacza hodowanie różnych gatunków ryb i skorupików, w tak optymalnych warunkach, aby miały warunki do szybkiego wzrostu i przybierania na wadze.

Dlatego same komponenty paszowe w akwakulturze  muszą składać się z takich substancji, aby nie szkodzić ludzkiemu zdrowiu. 

REKLAMA

 

***

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadzący: Patryk Michalski 
Gość: dr hab. Radosław Kowalski (profesor PAN, ekspert w dziedzinie akwakultury i ekologii wodnej)
Data emisji: 13.01.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24 / sw

 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej