Misja Straż Bałtycka. "Jest bardzo potrzebna, Rosja wciąż swobodnie operuje na morzu"
- Rosja tak naprawdę wciąż swobodnie operuje. To między innymi flota cieni, dzięki której Kreml na statkach handlowych przewozi ropę. Drugim wymiarem jest działalność na dnie Morza Bałtyckiego, gdzie mamy i Rosjan, i Chiny, które działają w pewnego rodzaju sojuszu z Rosją - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z UW.
2025-01-14, 21:40
Podczas wtorkowego szczytu krajów NATO regionu Morza Bałtyckiego w Helsinkach ogłoszono powołanie misji o nazwie Straż Bałtycka (ang. "Baltic Sentry"). Jej celem jest wzmocnienie obecności Sojuszu poprzez wykorzystanie fregat, samolotów patrolowych oraz innych środków w celu ochrony infrastruktury krytycznej, takiej jak podmorskie kable komunikacyjne i energetyczne.
Decyzja ta jest odpowiedzią na narastające zagrożenia związane z potencjalnymi aktami sabotażu, przypisywanymi m.in. rosyjskiej flocie cieni - wysłużonym statkom, którymi Rosja eksportuje ropę naftową z pominięciem międzynarodowych sankcji.
Premier Donald Tusk, reprezentujący Polskę na szczycie, podkreślił, że "narastająca agresja rosyjska na Morzu Bałtyckim każe nam podjąć decyzje bezprecedensowe".
Posłuchaj
Dr Beata Górka-Winter podkreśliła, że "cały czas mamy do czynienia z aktywnością rosyjską". - Przypomnę, że pierwszy bardzo pogłębiony raport na temat tej działalności ukazał się już w roku 2014. I tam analitycy wskazywali, że Rosjanie są bardzo aktywni na Bałtyku, nie tylko w przestrzeni powietrznej, ale także na akwenie - powiedziała ekspertka.
REKLAMA
Misja Straż Bałtycka. "Jest bardzo potrzebna"
- Wiadomo, że mamy wloty samolotów rosyjskich w przestrzeń powietrzną państw NATO, ale także państw pozanatowskich, bo - przypomnę - w Szwecji odnotowano taki incydent już w 2003 roku - dodała.
Jak zaznaczyła, obecnie "popularna opinia jest taka, że mamy wewnętrzne natowskie jezioro". - Ale tak nie jest. Rosja tak naprawdę wciąż swobodnie operuje. Mamy tu szczególnie dwa rodzaje incydentów. Mamy flotę cieni, dzięki której Rosja na statkach handlowych przewozi ropę, zresztą z bardzo dużą szkodą dla środowiska. Drugim wymiarem jest działalność na dnie Morza Bałtyckiego, gdzie mamy i Rosjan, i Chiny, które działają w pewnego rodzaju sojuszu z Rosją. Dlatego ta misja jest bardzo potrzebna - powiedziała dr Beata Górka-Winter.
- Baltic Pipe, terminale naftowe, porty dla LNG. Bałtyk jest bramą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
- "Polska może być łącznikiem". Szef MON zadowolony z pomysłu Donalda Trumpa
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: dr Beata Górka-Winter (UW)
Data emisji: 14.01.2025
Godzina emisji: 20.33
Źródła: PR24/PAP/bartos
REKLAMA
REKLAMA