Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z wtorku na środę (14/15 stycznia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2025-01-15, 06:46

Co wydarzyło się w nocy? 5 najważniejszych informacji
Joe Biden ogłosił decyzję o usunięciu Kuby z listy państw wspierających terroryzm. Foto: PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

Prezydent Korei Południowej został aresztowany. To skutek próby wprowadzenia stanu wojennego

W Korei Południowej aresztowano prezydenta Jun Suk Yeola. Sprawa ma związek z wprowadzenia stanu wojennego w kraju. Prezydent ogłosił, że zgodził się podporządkować służbom, aby uniknąć rozlewu krwi. Policyjny konwój przewiózł go do biura agencji antykorupcyjnej, która kieruje dochodzeniem. Teraz śledczy mają 48 godzin na przesłuchanie głowy państwa. Potem mogą wystąpić do sądu o nakaz zatrzymania go na okres do 20 dni lub zwolnić. Wcześniej służby przez kilka godzin próbowały wejść do rezydencji prezydenta, gdzie ukrywał się Jun Suk Yeol. Wstępu bronili im jednak zwolennicy prezydent i jego ochrona, która już raz udaremniła próbę aresztowania Jun Suk Yeola.

Utrudnienia na kolei. Ponad 100 odwołanych lub opóźnionych pociągów

Opóźnionych lub odwołanych jest 114 pociągów na terenie całej Polski. Marznący deszcz spowodował w wielu miejscach oblodzenie trakcji elektrycznej, co powoduje utrudnienia na kolei. Według danych PKP, opublikowanych na stronie portalpasazera.pl, odwołany został między innymi pociąg z Lublina do Warszawy, który miał wyjechać o 5.10, pociąg z Terespola do Warszawy, który miał wyjechać o 4.32. PKP informuje, że pasażerom zapewniono komunikację zastępczą. Niektóre pociągi są opóźnione wiele godzin, na przykład Intercity Kormoran z Krakowa do Olsztyna, opóźniony około 10 godzin, Intercity Premium z Bielska - Białej do Gdyni, opóźniony 7 godzin. Skład wyjechał z Bielska - Białej o 16.40, a według strony portalpasazera.pl, jest obecnie dopiero w okolicy Grudziądza. Pociąg Kolei Mazowieckich, który przed 19 wyruszył z Ciechanowa do Warszawy, nie dojechał jeszcze do Nasielska. Ma opóźnienie 10 godzin.

Joe Biden usuwa Kubę z listy sponsorów terroryzmu

Prezydent USA Joe Biden ogłosił decyzję o usunięciu Kuby z listy państw wspierających terroryzm, w związku ze spodziewanym uwolnieniem więźniów politycznych. O swojej decyzji Biden poinformował Kongres w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom, w którym zaznaczył, że kubańskie władze nie wspierały terroryzmu w okresie ostatniego półrocza. Jak twierdzili podczas briefingu prasowego online przedstawiciele administracji USA, decyzja o usunięciu Kuby z listy ma związek m.in. ze spodziewanym uwolnieniem "znaczącej" grupy więźniów. Zapowiedź wykreślenia Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm jest wynikiem porozumienia osiągniętego przy współpracy z kościołem katolickim. 

Kuba uwalnia więźniów politycznych. Krok po negocjacjach z Watykanem

Kuba zwolni z zakładów karnych 553 więźniów skazanych za "różne przestępstwa" - poinformował prezydent tego kraju Miguel Diaz-Canel. Wolność ma odzyskać znacząca grupa więźniów politycznych Proces ich zwolnienia będzie przebiegał stopniowo do 20 stycznia. Ogłoszenie decyzji kubańskich władz nastąpiło po rozmowach z Watykanem. W komunikacie kubańskiego MSZ napisano, że prezydent listownie poinformował papieża Franciszka o planach „stopniowego” uwalniania 553 skazańców. Uwolnienie więźniów jest też odpowiedzią na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który skreślił Kubę z listy krajów wspierających terroryzm. Władze w Hawanie przyjęły decyzję amerykańskiego przywódcy z zadowoleniem, jednak uważają, że posunięcie to zostanie prawdopodobnie unieważnione po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Donalda Trumpa. Donald Trump wpisał Kubę na listę państw sponsorujących terroryzm w ostatnich dniach swej kadencji w 2021 roku.

REKLAMA

Paszporty Polityki przyznane. Marek Koterski laureatem nagrody specjalnej

Kamila Tarabura, Wojciech Grudziński, Jul Łyskawa, Gabriela Legun i Kuba Więcek - to laureaci 32. Paszportów Polityki. Jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce przyznano w siedmiu głównych kategoriach. Sopranistka Gabriela Legun, która od kilku lat odnosi sukcesy na scenach operowych i w konkursach otrzymała Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna.  Nagrodę specjalną - Kreatora Kultury - otrzymał reżyser Marek Koterski, a Paszport Czytelników "Polityki" - aktorka Sandra Drzymalska. W gali Paszportów, która odbyła się we wtorek w Warszawie, wzięły udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. O laureacie nagrody specjalnej - Marku Koterskim, napisano, że w swojej "arcypolskiej, budzącej ozdrowieńczy śmiech twórczości dokonał bolesnej dekonstrukcji mitu inteligenta III RP".

Źródła: PAP/Polskie Radio/pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej