Zmiany w lekcjach religii. Wiadomo, z czego wycofuje się MEN

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała, że resort poszedł na pewne ustępstwa wobec Kościoła. Religia nie zawsze będzie musiała być pierwszą lub ostatnią lekcją. Jest jeden warunek - 100 proc. dzieci musi w danej klasie chodzić na zajęcia.

2025-01-15, 18:03

Zmiany w lekcjach religii. Wiadomo, z czego wycofuje się MEN
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Foto: PAP/Szymon Pulcynv

Religia w szkołach. Lubnauer odpowiada

Wiceszefowa MEN przekazała również, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, jeżeli grupy będą większe niż siedmioosobowe. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, możliwe jest tworzenie takich grup. - Będzie można to zrobić tylko między oddziałami w ramach tego samego rocznika - powiedziała Lubnauer.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji lekcji religii dyrektor szkoły (przedszkola) może łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Resort chce też, by w szkołach publicznych od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.

MEN kontra Kościół. "Zrobiliśmy wszystko"

Sprzeciw wyraziła m.in. strona kościelna Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. W jej ocenie "nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych". - Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z Kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny - powiedziała Lubnauer.

REKLAMA

Argumentowała, że dotychczas lekcji religii w szkole podstawowej było tyle, co w sumie historii, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa. Zapytana, kiedy minister edukacji przedstawi ostateczny kształt rozporządzenia w sprawie religii, poinformowała, że wtedy, kiedy wróci ono z komisji prawnej.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

Czytaj także:

Źródło: PAP/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej