Ferie zimowe 2025. Zakopane traci popularność? Mamy nowe dane

Tatrzańska Izba Gospodarcza podsumowała zainteresowanie zbliżającymi się feriami zimowymi. Na razie nie ma tłumów chętnych, ale to nie znaczy, że turystów nie będzie. W terminie ferii w Warszawie miejsc w górskich kurortach zaczyna już brakować.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-01-16, 10:29

Ferie zimowe 2025. Zakopane traci popularność? Mamy nowe dane
W Zakopanem w okresie ferii jest jeszcze wiele wolnych noclegów. Foto: Shutterstock/Solarisys

W Zakopanem wciąż wolne miejsca

Rezerwacje na ferie zimowe w Zakopanem cieszą się średnim zainteresowaniem. Hotele i miejsca noclegowe są zarezerwowane na poszczególne turnusy na poziomie 50-60 proc., a cześć turystów odkłada decyzję o wyjeździe – ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG).

- Po liczbie samych zapytań na poziomie recepcji widzimy, że zainteresowanie zimowym wypoczynkiem jest bardzo duże, natomiast nie wszystkie zapytania kończą się rezerwacją pokoi. W tym roku mamy dość nieszczęśliwy zbieg feryjnego kalendarza, ponieważ pierwszy turnus jest obciążony bliskością przerwy świąteczno-noworocznej. Na dodatek zaczynamy od małopolskich ferii, a Zakopane nie jest punktem pierwszego wyboru wypoczynku zimowego dla swojego województwa – ocenił Wagner.

Sezon zimowych ferii zaczyna 20 stycznia. Do 2 lutego wolne będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Obłożenie w tym okresie nie przekracza 50 proc,

- W kolejnych tygodniach ferii, sądząc po liczbie wstępnych rezerwacji, powinno być więcej gości. Okienko rezerwacyjne jest cały czas otwarte i może się jeszcze bardzo dużo wydarzyć. Zakopane ma tę przewagę nad innymi ośrodkami, że śnieg jest i to nie tylko na stokach narciarskich – dodał Wagner.

REKLAMA

Turnus "warszawski" najbardziej popularny

Turnus, podczas którego będą wypoczywały dzieci z województwa mazowieckiego, w którym leży Warszawa, czyli od 3 do 16 lutego, cieszy się jak co roku największym zainteresowaniem. Na ten okres jest zarezerwowanych już 60 proc. miejsc noclegowych – szacuje TIG.

Obłożenie Zakopanego jest w tym momencie niższe niż w innych popularnych górskich miejscowościach. Portal Nocowanie.pl szacuje, że w terminie mazowieckich ferii obłożenie rezerwacjami w Krynicy Zdroju sięga już 85 proc. 

W Zakopanem ceny zakwaterowania na okres ferii zaczynają się już od 70 zł za dobę w okolicach miasta w popularnych kwaterach prywatnych. W pobliżu Krupówek są natomiast obiekty, które oferują popyt dla dwóch osób ze śniadaniem w cenie poniżej 300 zł.

Nie tylko górskie kurorty przyciągają na zimowe ferie

Zimowy wypoczynek kojarzy się głównie z górami. Jednak okazuje się, że coraz większą popularność zyskują też, mniej oczywiste jako zimowy kierunek, nadmorskie miejscowości i kurorty. Wśród 10 najpopularniejszych miejscowości wśród użytkowników serwisu Nocowanie.pl na 10. pozycji znalazł się Gdańsk, a wysokie pozycje za top 10 zajmują też np. Sopot czy Kołobrzeg. Nadmorskie miejscowości przyciągają zimą mniejszym tłokiem, zimowymi widokami oferowanymi przez Bałtyk oraz dobrymi warunkami do aktywnego wypoczynku i zwiedzania. 

REKLAMA

Na ferie wybiera się ponad połowa Polaków, ale większość chce oszczędzać

Zimowy wyjazd w trakcie ferii planuje 53 proc. ankietowanych Polaków. To znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, gdy takie plany miało 30 proc. ankietowanych. Jednak nie oznacza to, że Polacy zerwali z oszczędnością - aż 72 proc. badanych deklarujących wyjazd w trakcie zimowych ferii zamierza "optymalizować" koszty wypoczynku. Oszczędności szukać będą przede wszystkim w niższym standardzie noclegu czy wybierając mniej popularne (czyli tańsze) miejscowości na miejsce wypoczynku. 

Wciąż większość Polaków wybiera odpoczynek w Polsce, ale liczba szukających wypoczynku zagranicą rośnie. 58 proc. ankietowanych przez SW Research zorganizuje sobie samodzielny wypoczynek w Polsce (rok temu 67 proc. osób deklarujących wyjazd), a 12 proc. wyjedzie samodzielnie zagranicę. 20 proc. wyjeżdżających wybiera się w podróż z biurem podróży (ponad połowa z nich poza Polskę). 

Czytaj także: 

Źródła: PAP/Nocowanie.pl/AM


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej