Choroba otyłości. Jak dobierać słowa, aby nie ranić?
- Są słowa, które budują i te, które rujnują. Każdy pacjent z otyłością boryka się ze społecznym odrzuceniem, które zaczyna się już w dzieciństwie - mówiła w Polskim Radiu 24 Adrianna Sobol psycholożka.
2025-01-17, 21:00
W ramach ogólnopolskiej kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" eksperci z psychologii zdrowia postanowili wesprzeć skuteczność medycznej ścieżki walki z otyłością. Wymaga korzystania ze stworzonych przez psychologów specjalnych narzędzi naukowych: "Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej" i "Praktyczny słownik". Te językowe narzędzia mają być podstawą budowania tolerancyjnej kultury komunikacji opartej na zrozumieniu podstaw tej choroby.
Posłuchaj
Słowa, które ranią
Chorzy na otyłość narażeni są na powszechną stygmatyzację, przez nieuprawnione przypisywanie im negatywnych cech, jak: lenistwo, brak silnej woli czy też zaniedbywanie samego siebie.
Z badań wynika, że miejscem, w którym osoby otyłe najczęściej spotykają się z obraźliwymi komentarzami, jest przestrzeń online, w tym social media (45 procent wskazań). Niemal równie często do dyskryminacji werbalnej, dochodzi w sferze życia towarzyskiego (44 proc.) oraz w szkole czy na uczelni (42 proc.).
REKLAMA
Co trzeci spośród wszystkich uczestników badania (31 proc.), był świadkiem takiej sytuacji również w pracy. Z kolei 30 procent ankietowanych, spotkała się z dyskryminacją słowną w gabinecie lekarskim.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: Adrianna Sobol (psycholożka)
Data emisji: 17.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA