Lekcje religii po nowemu. Nowacka podpisała rozporządzenie

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu organizowania nauki religii w szkołach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z projektem, od 1 września 2025 roku w placówkach oświatowych ma odbywać się jedna godzina lekcji religii lub etyki tygodniowo.

2025-01-17, 11:38

Lekcje religii po nowemu. Nowacka podpisała rozporządzenie
Zdjęcie ilustracyjne/Ministra edukacji Barbara Nowacka. Foto: Maciej Kulczyński/PAP

Religia w szkołach. Będzie tylko jedna godzina katechezy w tygodniu

Od początku roku szkolnego 2025 r. katecheza i etyka odbywać się będą w wymiarze jednej godziny tygodniowo, bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Zasada ta nie nie będzie obowiązywać jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których - na dzień 15 września roku szkolnego - wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

Nowe zasady wchodzą w życie od 2025 roku

Rozporządzenie w tej sprawie podpisała już ministra edukacji Barbara Nowacka - poinformował w piątek resort. Wejdzie ono w życie od 1 września 2025 roku.

Czytaj również:

Rozporządzenie ws. religii w szkołach. Jakie zmiany?

Co zakłada rozporządzenie ministry edukacji? Przede wszystkim "ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i nauki etyki w publicznych szkołach, tj. oba zajęcia będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo" - czytamy. Oprócz tego, projekt wprowadza następujące zmiany:

  • "Określenie warunku umieszczania lekcji religii i etyki bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po tych zajęciach (z możliwością odstąpienia od tej zasady w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego - wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki)"
  • "Stosowanie - w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) - tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole"
  • "Stosowanie w wypadku organizowania zajęć etyki tych samych zasad jak w wypadku religii"
  • "Ograniczenie możliwości łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I-III szkoły podstawowej wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów"
Czytaj również:

Źródło: men.gov.pl/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej