Wypłacić czy nie wypłacić? Kalisz: musimy rozwiązać problemy stworzone przez PiS

2025-01-17, 17:00

- Przyczyną problemów jest działalność PiS-u, Solidarnej Polski i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którzy przejęli Trybunał Konstytucyjny, a następnie doprowadzili do zakończenia, wbrew konstytucji, kadencji Krajowej Rady Sądownictwa. Politycy zaczęli powoływać KRS i doprowadzili do dzisiejszego bałaganu - mówił w "Strefie Wpływów" adwokat i członek PKW Ryszard Kalisz. 

Państwowa Komisja Wyborcza podjęła w czwartek decyzję w sprawie pisma ministra finansów Andrzeja Domańskiego dotyczącego wykładni uchwały, w której PKW zatwierdziła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Podczas posiedzenia PKW Ryszard Kalisz proponował, aby w odpowiedzi wskazać, że uchwała z 30 grudnia "nie może wywoływać skutków prawnych i finansowych". Członkowie PKW nie zgodzili się jednak na takie rozwiązanie.

Posłuchaj

Ryszard Kalisz w "Strefie Wpływów" 1:16:00
+
Dodaj do playlisty

Prawny bubel

Gość "Strefy Wpływów" przyznał, że miała miejsce długa dyskusja na ten temat. - We wniosku przedstawiłem przyczynę prawną. Podstawowy dla tej kwestii artykuł, który jest dziś przedmiotem sporu to prawny bubel. Z PKW robi notariusza. Gdyby dotyczył sądu, to ten musiałby zasądzać cały czas tę samą karę. Art. 145, par. 6 Kodeksu wyborczego stwierdza, że jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargę komitetu wyborczego na odrzucenie sprawozdania, to PKW postanawia o przyjęciu tego sprawozdania. Właśnie SN jest bardzo ważnym elementem tego przepisu. SN musi być zgodny z konstytucją, bo konstytucyjnie jest umocowany. Tymczasem Izba Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej nie jest Sądem Najwyższym, bo Europejski Trybunał Praw Człowieka, TSUE i sam Sąd Najwyższy w styczniu 2021 stwierdził, zrobili to tzw. neosędziowie, czyli osoby powołane niezgodnie a Art. 179 konstytucji, że nie może orzekać. Aby można było przyjąć uchwałę PKW, musi być orzeczenie SN w prawidłowym składzie - powiedział Ryszard Kalisz. 

Art. 145, par. 3 Kodeksu wyborczego stanowi, że tego rodzaju skargi są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie. - Powinno być siedmioro sędziów SN, a nie było żadnego powołanego zgodnie z konstytucją. Stoję na stanowisku i są ze mną mecenasi Maciej Kliś i Paweł Gieras, że Izba Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem. Już 30 grudnia głosowaliśmy przeciwko uchwale PKW. Inni członkowie PKW, profesorowie Ryszard Balicki i Konrad Składkowski, mają tendencję do rozkładania wszystkiego na cząstki pierwsze i przygotowali drugi punkt uchwały PKW. Tłumaczyłem im to, że nikt tego nie zrozumie. W pierwszym zdaniu zapisane jest, że punkt drugi jest immanentnie związany z punktem pierwszym, czyli z przyjęciem uchwały. To znaczy, że nie wolno rozpatrywać punktu pierwszego bez drugiego - tłumaczył adwokat. 

Intencje szefa PKW

16 grudnia PKW przegłosowała, że czeka do rozstrzygnięcia sprawy SN przez władzę ustawodawczą i wykonawczą, której częścią jest też prezydent. - Do dzisiaj to postanowienie obowiązuje, bo nigdy nie zostało uchylone. Następnie wszyscy członkowie PKW dostali od jej szefa wezwanie, że odbędzie się obiegowe głosowanie na dzień przed Wigilią. Złożyłem sprzeciw, posiedzenie się nie odbyło. Wtedy szef PKW wyznaczył posiedzenie na 30 grudnia. Mój pogląd jest jasny i wyraźny, głosuję konsekwentnie. Przewodniczący PKW Sławomir Marciniak ma swój pogląd i uważa, że Izba Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem, a jej członkowie sędziami. Słuchałem jedynie jego poglądów i je przedstawiam. Nie wypowiem się na temat jego intencji - dodał Ryszard Kalisz  

REKLAMA

Rozstrzygnięcie, rola Prokuratora Generalnego 

Czy przed wyborami prezydenckim zapadanie jakiekolwiek wiążące rozstrzygnięcie (przyp. red. ministra finansów) ws. pieniędzy dla PiS, które mogłoby być podstawą do zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego? - Każda decyzja administracyjna jest zaskarżalna. Jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia z samoistną decyzją organu administracji, ale z decyzją wykonawczą w stosunku do uchwały PKW. To nie jest jednoznaczne. Dobrze byłoby, gdyby kwestię funkcjonowania Izby Spraw Publicznych i Kontroli Nadzwyczajnej SN rozpatrzył sąd. Nie jest jednak jednoznaczne, czy można tę drogę wywieźć z decyzji administracyjnej. Natomiast do każdej sprawy może się włączyć Prokurator Generalny i złożyć o jej przekazanie do innej Izby SN. Jest w tym wiele skomplikowanych problemów. Przyczyną jest jednak działalność PiS-u, Solidarnej Polski i ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którzy przejęli Trybunał Konstytucyjny i następnie doprowadzili do zakończenia, wbrew konstytucji, kadencji Krajowej Rady Sądownictwa. Politycy zaczęli powoływać KRS i doprowadzili do dzisiejszego bałaganu. Proszę pamiętać, że dziś musimy rozwiązać problemy stworzone przez PiS. Konstytucja jest jedna, chcemy, żeby wszystko było z nią zgodne - podkreślił Ryszard Kalisz.

Państwowa Komisja Wyborcza ponownie zbierze się 27 stycznia. 

Każdy odcinek "Strefy wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.

"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.

REKLAMA


***

Podcast: Strefa wpływów
Prowadzący: Jacek CzarneckiRoch Kowalski
Gość: Ryszard Kalisz 
Data emisji: 17.01.2024
Godzina emisji: 18.00

PR24/jt


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej