Czy będzie cenzura mediów społecznościowych w Polsce? Deklaracja wiceministra cyfryzacji
2025-01-20, 09:53
- Jestem zwolennikiem mediów społecznościowych, ale kontroli treści wobec małoletnich. Podobają mi się takie rozwiązania jak konto dla nastolatków wprowadzone przez Metę. X jest zagłębiem wszystkiego, totalnym śmietnikiem. Tam nie ma żadnych reguł, brakuje nawet polskojęzycznych moderatorów - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
TikTok poinformował w niedzielę, że przywraca funkcjonowanie aplikacji w Stanach Zjednoczonych po zapowiedzi Donalda Trumpa o ochronie firm przed odpowiedzialnością za łamanie prawa zakazującego serwisu. Firma zapowiedziała, że będzie współpracować z prezydentem USA nad długoterminowym rozwiązaniem.
Posłuchaj
Michał Gramatyka zapewnił w Polskim Radiu 24, że nie ma planów blokowania mediów społecznościowych w Polsce. - Jako Ministerstwo Cyfryzacji wdrażamy DSA (Digital Services Act). To jest ustawodawstwo europejskie. W zasadzie czas na wdrożenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego już się skończył. Prowadzone jest przeciwko Polsce postępowanie o opóźnienie wdrożenia tego aktu prawnego. Chodzi w nim o to, aby użytkownik miał szansę w starciu z platformą społecznościową, żeby np. w momencie usunięcia posta lub profilu, jak miało to miejsce swojego czasu z kontem Donalda Trumpa na Twitterze (obecnie X), zainteresowany nie pozostawał sam ze sztuczną inteligencją, która podjęła taką decyzję. Chodzi o ustanowienie arbitra/rozjemcy w postaci Urzędu Regulacji Elektronicznej, który będzie rozstrzygał takie sprawy - powiedział wiceminister cyfryzacji.
Jego zdaniem walka z mediami społecznościowymi nie jest potrzebna. - One są od tego, abyśmy mogli pisać, co chcemy, ale w granicach prawa i wolności. Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego człowieka. Gdyby w mediach społecznościowych pojawiła się informacja "Roch Kowalski nie żyje, zażywaj nasze suplementy diety, żebyś nie skończył jak on", i nie byłoby to prawdą, to Kowalski powinien mieć możliwość usunięcia tych wpisów. W dodatku przed uzyskaniem wyroku - tłumaczył Gramatyka.
"X jest totalnym śmietnikiem"
Wiceminister cyfryzacji zauważył, że nie istniejie dziś kontrola nad algorytmami mediów społecznościowych. - DSA jest do tego pierwszym krokiem. Powinniśmy mieć kontrolę nad wpisami, które pochodzą z przestępstwa, np. obrazującymi przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci. Służy temu unijna regulacja, która znajduje się na ostatnim etapie rządowych uzgodnień. Media społecznościowe nie są realnym światem. Wiele osiągniemy poprzez edukację i wprowadzenie ograniczeń wobec małoletnich. Najbardziej istotnie jest to, aby treści nie bombardowały osób, których rozwój emocjonalny może zostać zakłócony. Jestem zwolennikiem mediów społecznościowych, ale kontroli treści wobec małoletnich. Podobają mi się takie rozwiązania jak konto dla nastolatków wprowadzone przez Metę. X jest zagłębiem wszystkiego, totalnym śmietnikiem. Tam nie ma żadnych reguł, brakuje nawet polskojęzycznych moderatorów. Nie ma się do kogo odwoływać. Ta platforma również powinna się dostosować do wymogów DSA - ocenił polityk.
REKLAMA
W Stanach Zjednoczonych TikTok został zablokowany 19 stycznia. Decyzja ta wynikała z prawa zakazującego działalności aplikacji, jeśli pozostaje ona pod kontrolą chińskiego ByteDance. Do zakazu TikToka w Europie wezwał szef Axel Springer Mathias Doepfner. Argumentował, że aplikacja jest narzędziem chińskiego wywiadu i propagandy.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Michał Gramatyka
Data emisji: 20.01.25
Godzina: 8.33
Źródło: PR24/jt/kor
REKLAMA
REKLAMA