Prof. Marciniak o starcie Stanowskiego w wyborach: rozproszy głosy prawej strony
- Pan Krzysztof Stanowski ma ogromną zdolność do tego, żeby być kreatywnym w przestrzeni publicznej. Dobrze, gdy jest kreatywny, jeśli chodzi o obszar sportu czy szeroko rozumianej sfery społecznej, ale jeśli to miałby być żart, którego przedmiotem jest polityka, to takie intencje nie są na miejscu - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski).
2025-01-22, 12:55
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach prezydenckich. W nagraniu upublicznionym na prowadzonym przez niego "Kanale Zero" w serwisie YouTube zapowiedział, że postara się zebrać 100 tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą.
Prof. Ewa Marciniak zaznaczyła, że wydłużająca się lista kandydatów może wpłynąć na przebieg kampanii i jej wynik. - Rozproszy poparcie dla głównych graczy, może nie dwóch, którzy plasują się na głównych pozycjach, ale na pozycjach trzeciej, czwartej czy piątej, przedstawicieli dużych partii politycznych - zauważyła i podkreślała, że głównie odnosi się do prawej strony sceny politycznej, do której adresowane są kandydatury Nawrockiego, Mentzena, Brauna i Jakubiaka, a teraz także Stanowskiego.
Posłuchaj
- To na pewno rozproszy głosy, ludzie zaczną się zastanawiać, dlaczego nie dać szansy panu Krzysztofowi Stanowskiemu, aby pokazał kulisy kampanii wyborczej, bo jak czytamy w jego deklaracji, o to chodzi (…). Ciekawa jestem, czy Krzysztof Stanowski pokaże też własne kulisy i własnych suflerów. Ja nie wiem, kto jest jego doradcą, czy też sam sobie jest sterem, żeglarzem i okrętem. Tego jeszcze nie wiadomo - zaznaczyła i dodała, że jest sceptyczna co do zadania, które wyznacza sobie Stanowski. - To nie jest tak, że w trakcie tej kampanii będzie miał dostęp do strategii poszczególnych komitetów wyborczych. Będzie wiedział tyle, ile pokażą media - mówiła prof. Marciniak.
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory 6 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta RP: Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga oraz Wiesława Lewickiego. Zarejestrowanie komitetu wyborczego wymaga zebrania 1 tys. podpisów wyborców. Do 24 marca należy zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta. Komitety mają na to czas do 4 kwietnia. Aby tak się stało, muszą zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia dla kandydata.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualną II turę zaplanowano na 1 czerwca.
* * *
REKLAMA
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość: prof. Ewa Marciniak, politolożka (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 21.01.2025
Godzina emisji: 21.33
Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor
Polecane
REKLAMA