"Szpiegowo" do remontu, potem dla policji. Miasto ma plan na odebrane Rosji osiedle

Położone na warszawskim Mokotowie osiedle zamieszkiwane niegdyś przez pracowników radzieckiej ambasady będzie częściowo wyburzone, a częściowo wyremontowane - zakłada plan stołecznego ratusza. Miasto przejęło tzw. szpiegowo na mocy porozumienia podpisanego z wojewodą. 

2025-01-20, 15:06

"Szpiegowo" do remontu, potem dla policji. Miasto ma plan na odebrane Rosji osiedle
"Szpiegowo" przeszło we władanie urzędu miasta Warszawy. Foto: PAP/Radek Pietruszka

"Szpiegowo" do modernizacji. Warszawa przedstawi harmonogram prac

Według planów stołecznego ratusza "szpiegowo" zostanie wyremontowane z wyjątkiem dwóch najniższych budynków, położonych najbliżej ulicy Sobieskiego. Zostaną one wyburzone, a na ich miejscu staną kilkukondygnacyjne bloki mieszkalne. 

Prezydent stolicy zwrócił uwagę, że Rosjanie nie przekazali stronie polskiej żadnej dokumentacji technicznej budynków. Konieczne było przeprowadzenie szczegółowych ekspertyz, które miały wykazać, czy konstrukcje nadają się do remontu, czy do wyburzenia. Ostatecznie ustalono, że remont i modernizacja będą możliwe. Koszt prac oszacowano na 100 milionów złotych.

W ciągu kilku tygodni warszawski samorząd ma przedstawić harmonogram prac remontowych i źródła finansowania.

"Szpiegowo" dla policjantów? Miasto ma plan

Porozumienie z wojewodą zakłada przekazanie miastu budynków, a w zamian za to magistrat udostępni w innych dzielnicach 40 mieszkań policjantom. Niewykluczone jednak, że po remoncie, także na terenie osiedla znajdą się mieszkania dla mundurowych.

REKLAMA

Polska przejęła "szpiegowo" z rosyjskich rąk w marcu 2023 roku. W budynku przy ulicy Sobieskiego 100 jest ponad 100 mieszkań, a cały kompleks, wraz z klubem rozrywkowym i boiskiem do koszykówki, ma ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. 

Posłuchaj

Warszawski samorząd przejmuje Szpiegowo. Osiedle wybudowane przez Rosjan w dzielnicy Mokotów zostanie wyremontowane - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

W czasach PRL mieszkali tam pracownicy rosyjskiej ambasady, wiele lat temu jednak budynek został opuszczony. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i stołecznego ratusza podejmowali szereg prób uregulowania stanu prawnego nieruchomości na rzecz Federacji Rosyjskiej w Polsce i odpowiednio w Rosji na rzecz Polski.

"Szpiegowo" nie jest jedyne. W Warszawie są inne nieruchomości zajęte przez Rosjan

W ubiegłym roku przekazano miastu inny budynek odebrany Rosji - szkołę przy ulicy Kieleckiej, gdzie wcześniej uczyły się dzieci radzieckich i rosyjskich dyplomatów. Po remoncie w budynku będzie szkoła specjalna im. Ireny Sendlerowej.

Czytaj także: 

W Warszawie są jeszcze cztery nieruchomości zajmowane przez Federację Rosyjską

REKLAMA

  • przy ul. Belwederskiej 49 mieści się siedziba Ambasady Federacji Rosyjskiej. To nieruchomość w użytkowaniu wieczystym FR, jest ona własnością Skarbu Państwa;
  • przy ul. Bobrowieckiej 2B mieści się budynek mieszkalny pracowników ambasady Rosji. W sprawie tej nieruchomości toczy się postępowanie sądowe o jej wydanie. To własność Skarbu Państwa. Na działce stoi popadający w coraz większą ruinę sześciokondygnacyjny blok;
  • jest też nieruchomość przy ulicy Belwederskiej 25, gdzie mieści się wydział konsularny ambasady Rosji. Jest to własność Skarbu Państwa. W budynku mieści się też Dom Rosyjski w Warszawie - instytucja promocji kultury rosyjskiej;
  • ostatnią nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady FR przy ul. Beethovena 3. Nieruchomość jest własnością Warszawy.

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej