Arytmia serca. Groźna i dość powszechna choroba

- Nie każdą arytmię serca trzeba operować, często pomagają specjalistyczne leki i odpowiednie prowadzona terapia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Farkowski, kardiolog i elektrofizjolog. 

2025-01-21, 20:00

Arytmia serca. Groźna i dość powszechna choroba
Układ sercowo-krwionośny.Foto: Shutterstock/Explode

W opinii eksperta zbyt szybkie lub zbyt wolne bicie serca jest formą arytmii serca. Aby zacząć leczyć nieprawidłowy rytm pracy serca, trzeba poszuka się jej bezpośredniej przyczyny.

Najczęściej jest to zmiana chorobowa fragmentu serca i można to zmienić za pomocą ablacji. Problemem jest elektryka serca, która ma wpływ na rytm serca, chodzi o nieprawidłowy przepływ krwi np. przez mózg prowadzący do omdleń. 

 

Posłuchaj

prof. Michał Farkowski, kardiolog mówi czym jest arytmia serca (Samo zdrowie) 25:49
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Niestety wiele problemów z sercem takich jak np. migotanie przedsionków ma bezpośrednie źródło w zmianach w organizmie wynikającym z wieku pacjenta. Dla przykładu w grupie osób powyżej 75 roku życia, około 10 procent z nich ma jakiś problem z prawidłową pracą serca w postaci arytmii.

Ale na szczęście inne formy arytmii dotykają tylko 0,5 procent populacji.  Cześć tych arytmii jest wrodzona, ale większość pojawia się wraz z upływem lat życia. Duża część pacjentów po udarze ma potem problem z migotaniem przedsionków. 

 

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Michał Farkowski (kardiolog i elektrofizjolog)  
Data emisji: 21.01.2025
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio24 /SW  

                   .


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej