E-papierosy nie dla nieletnich, także te bez nikotyny. Rząd chce nowego zakazu

Elektroniczne papierosy - także te beznikotynowe i jednorazowe, podgrzewacze i wkłady do nich oraz saszetki z tytoniem będą zakazane dla osób nieletnich - wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

2025-01-21, 15:07

E-papierosy nie dla nieletnich, także te bez nikotyny. Rząd chce nowego zakazu
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy zakazującej sprzedaży e-papierosów, także beznikotynowych, nieletnim. Foto: PAP/Waldemar Deska/ Aleksandr Yu/ Shutterstock

E-papierosy tylko dla pełnoletnich. Rząd bierze się też za te bez nikotyny

Ministra zdrowia na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów podkreśliła, że obecnie jednorazowe i wielorazowe e-papierosy można kupić m.in. w automatach w pobliżu szkół. Projekt wprowadza m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny w automatach i przez internet oraz zakaz ich reklamowania. Te same zasady mają dotyczyć woreczków nikotynowych.

Zakaz sprzedaży nieletnim to nie jedyny zakaz. E-papierosy, w tym beznikotynowe, będą objęte takimi samymi restrykcjami pod względem miejsca ich używania, jak normalne papierosy.

Posłuchaj

Zakaz ma przeciwdziałać przyzwyczajaniu się dzieci do szkodliwego nawyku, jakim jest palenie - tłumaczyła Izabela Leszczyna (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Ministra zdrowia zaznaczyła, że do tej pory beznikotynowe płyny nie podlegały zgłoszeniu do Biura do spraw Substancji Chemicznych. Po zmianach skład płynu będzie musiał być dostosowany do obecnych przepisów, czyli nie będzie w nim substancji mutogennych, rakotwórczych, wpływających na funkcje rozrodcze.

Zakaz e-papierosów dla nieletnich. Leszczyna: zapobiegać niebezpiecznemu zjawisku

- Zakazując sprzedaży e-papierosów nieletnim chcemy zapobiegać bardzo niebezpiecznemu zjawisku, jakim jest przyzwyczajanie się młodego człowieka do palenia papierosów - tłumaczyła na konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna. - To, jak potwierdzają liczne badania, prowadzi bowiem do uzależnienia od wyrobów tytoniowych w późniejszym okresie życia - tłumaczyła. 

REKLAMA

Wskazała, że w myśl nowych przepisów, producenci i importerzy nowatorskich wyrobów tytoniowych nie będą mogli dodawać do nich tak zwanych aromatów charakterystycznych. - Naszym celem jest ochrona zdrowia i nie ma lepszego sposobu niż wspólne i spójne działanie, czyli ograniczanie ekonomiczne, ograniczanie dostępności fizycznego oraz obniżanie atrakcyjności produktu. Te trzy działania podejmujemy w naszym pakiecie zmian - wyliczała Izabela Leszczyna. 

Zmiany w dostępie do nikotyny. Konieczna akceptacja KE

Zmiany dotyczą ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Leszczyna dodała, że rozwiązania muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej, co trwa 3 miesiące. Wyraziła nadzieję, że po tym czasie Sejm zgodnie uchwali przepisy.

Czytaj także: 

Źrodło: Polskie Radio/mbl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej