Fenomen COIU "Solidarności". Zbigniew Bujak: imponujący dorobek
- W ruchu "Solidarności' objawiło się ponad milion aktywnie działających ludzi. Powstanie tego centrum jest odpowiedzią na pytanie, co ten milion robił: we wszystkich sferach życia publicznego zaczęto przygotowywać reformy państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.
2025-01-22, 14:45
Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności" powstało w styczniu 1981 z inicjatywy środowisk prawniczych zaangażowanych w próbę zreformowania komunistycznego prawodawstwa oraz dyskusji nad stanem praworządności. Kluczową rolę odegrało środowisko prawników z Krakowa.
Zbigniew Bujak wspominał atmosferę zmian, w jakiej tworzyło się centrum. - Od momentu, w którym zobaczyliśmy 31 sierpnia 1980 roku Lecha Wałęsę, który składa podpis na porozumieniu gdańskim, wszyscy w kraju wiedzieliśmy, co będziemy robić następnego dnia w poniedziałek (…), we wszystkich środowiskach od razu powstał ruch wolnych związków zawodowych, także w sądownictwie i prokuraturze - wspominał.
Posłuchaj
Jak zaznaczył, wielu ekspertów włączyło się wówczas w inicjatywy, które miały przynieść gruntowne zmiany w wielu dziedzinach życia. Jednym z takich miejsc było Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności", które oprócz projektu reform wymiaru sprawiedliwości, w co wchodziły sądy i prokuratora, przygotowało projekty ustaw obejmujących wiele innych dziedzin, w tym gospodarkę, samorząd lokalny czy prawa człowieka.
Bujak podkreślał, że dla centrum pracowała setka czołowych prawników w Polsce. - Gdybyśmy dzisiaj wymienili jakieś znaczące nazwisko, jak Ewa Łętowska czy Andrzej Zoll, to tak, oni wszyscy w tym byli. Do tego mamy trzystu innych wpierających tę pierwszą setkę, ich dorobek jest po prostu imponujący - mówił gość audycji.
REKLAMA
Założone przez Kazimierza Barczyka Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych "Solidarności", wraz z jego Społeczną Radą Legislacyjną na czele z b. rektorem UJ prof. Stefanem Grzybowskim, było zespołem ekspertów prawniczych NSZZ "Solidarność", a następnie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Senatu RP I kadencji.
Centrum opracowało kilkadziesiąt kompletnych społecznych projektów ustaw m.in. z zakresu prawa państwowego, karnego, cywilnego, gospodarczego, pracy, które składały się na program naprawy Rzeczpospolitej i zmianę ustroju PRL na III RP.
Do najważniejszych społecznych projektów ustaw przygotowanych przez COIU "S" należały m.in. w 1981 r. wstępne założenia konstytucji Solidarności, kodeks karny bez kary śmierci i przestępstw politycznych, prawo prasowe bez cenzury.
REKLAMA
***
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Zbigniew Bujak - opozycjonista z czasów PRL
Data emisji: 21.01.2025
Godzina emisji: 21.06
Źródło: PR24/ka/kor
REKLAMA