Polonia zagrożona deportacjami? "Informujemy co robić"
Pierwsi nielegalni imigranci opuścili Stany Zjednoczone, po tym jak na początku swojej prezydentury Donald Trump zapowiedział deportację takich osób z kraju. Według różnych szacunków, deportacje mają dotyczyć od 11 do 14 milionów mieszkańców USA żyjących bez statusu imigracyjnego. Może to także dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy Polaków.
2025-01-25, 20:46
Deportacje z USA. Polonijne media instruują
W weekendowym wydaniu "Dziennika Związkowego", polskiej gazety ukazującej się w Chicago nieprzerwanie od ponad 120 lat, tematowi deportacji poświęcono najważniejsze kolumny - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor generalny gazety Łukasz Dudka. - Informujemy czytelników co robić, gdyby doszło do konfrontacji ze służbami imigracyjnymi - powiedział.
- W USA aresztują nielegalnych migrantów. Będą deportacje
- "Burza wokół migracyjnej polityki Trumpa jest przesadzona". Redaktor polonijnego radia studzi emocje
Polonijni prawnicy imigracyjni wątpią, aby w najbliższych miesiącach dochodziło do łapanek, na przykład pod polskimi sklepami, których w Chicago nie brakuje, a w ciągu weekendu przewija się przez takie miejsca tysiące naszych rodaków. W pomoc Polakom żyjącym w Stanach Zjednoczonym bez statusu imigracyjnego angażuje się Kongres Polonii Amerykańskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezes Kongresu Franciszek Spula zapewnia, że jego organizacja oferuje wszystkim osobom, których dotyczy ta sprawa, pomoc w informowaniu o zagrożeniach, jakie mogą dotyczyć Polaków.
Polacy nielegalnie przebywający w USA mają obawy
Policja imigracyjna zajmuje się przede wszystkim osobami z przeszłością kryminalną. Wśród około 11 milionów nielegalnych imigrantów ponad 600 tysięcy przybyszów weszło w konflikt z prawem i w większości dostało się do kraju przez zieloną granicę. - Jesteśmy szczęśliwi, że w tym mieście mamy prawników, którzy zajmują się takimi sprawami. Ludzie dzwonią do naszych biur i pytają, co mają robić - powiedział Polskiemu Radiu Spula.
Polacy z Chicago, przebywający w Stanach Zjednoczonych nielegalnie, nie chcą oficjalnie wypowiadać się o swojej sytuacji. Poza mikrofonem podkreślają, że mają obawy, ale żyją normalnie.
Źródło: Polskie Radio/Jan Pachlowski/ms
REKLAMA
REKLAMA