Wojna celna USA-Kolumbia wstrzymana. "Zgodzili się na wszystkie warunki Trumpa"
"Władze Kolumbii zgodziły się na wszystkie warunki prezydenta Trumpa, w tym na nieograniczone przyjmowanie wszystkich nielegalnych imigrantów z Kolumbii, również w samolotach wojskowych" - przekazał w niedzielę Biały Dom. Waszyngton zagroził wcześniej nałożeniem 25-procentowego cła na cały kolumbijski import.
2025-01-27, 07:45
Biały Dom: Kolumbia zgodziła się na wszystkie warunki prezydenta Trumpa
Zapowiedziane przez Donalda Trumpa cła odwetowe na Kolumbię nie wejdą na razie w życie. W niedzielę dwa amerykańskie samoloty wojskowe z deportowanymi obywatelami Kolumbii zostały zawrócone do Stanów Zjednoczonych. Prezydent Gustavo Petro poinformował, że nie zaakceptuje lotów deportacyjnych, dopóki USA nie będą traktować migrantów z godnością i szacunkiem.
W odpowiedzi Donald Trump ogłosił 25-procentowe cła na cały kolumbijski import oraz możliwość podniesienia ich do 50 procent. Zapowiedział też restrykcje wizowe wobec urzędników kolumbijskiego rządu. Władze Kolumbii oświadczyły, że odpowiedzą takimi samymi krokami. Po kilku godzinach rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że Kolumbia zgodziła się na wszystkie warunki USA i cła nie zostaną wprowadzone.
Czytaj także:
Restrykcje wizowe Amerykanie mają znieść, gdy pierwszy samolot z deportowanymi wyląduje w Kolumbii. - Dzisiejsze wydarzenia jasno pokazują światu, że Ameryka znów jest szanowana. Prezydent Trump będzie nadal zaciekle chronił suwerenność naszego narodu i oczekuje, że wszystkie inne narody świata będą w pełni współpracować w akceptowaniu deportacji swoich obywateli nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych - oznajmiła w niedzielę rzeczniczka Białego Domu.
REKLAMA
Wojna handlowa USA z Kolumbią wstrzymana
Szef MSZ Kolumbii Luis Gilberto Murillo powiedział w opublikowanym komunikacie wideo, że obu rządom udało się "przezwyciężyć impas" i zapowiedział, że wkrótce uda się do Waszyngtonu na dalsze rozmowy w tej sprawie. Zapowiedział też, że Kolumbia będzie przyjmować swoich deportowanych obywateli, "gwarantując im godne warunki". W tym celu ma zostać użyty prezydencki samolot.
Starcie pomiędzy USA a Kolumbią spowodowała nie sama deportacja imigrantów, ale sposób jej przeprowadzenia przez rząd Donalda Trumpa. Za prezydentury Joe Bidena Kolumbia zaakceptowała 475 lotów deportacyjnych z USA cywilnymi samolotami czarterowymi.
Czytaj także:
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/ak
REKLAMA