Śmiertelne zatrucie czadem w Dąbrowie Górniczej. Pilny apel RCB
65-letni mężczyzna zatruł się śmiertelnie czadem w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). "Czad jest gazem bez zapachu, nie ma barwy, dlatego tak trudno go wykryć" - przypomina RCB i apeluje o instalowanie czujników.
2025-02-02, 10:12
Czad zabija po cichu. Kolejna ofiara
Ciało mężczyzny odkryto w mieszkaniu przy ulicy Wojska Polskiego. - Czad jest śmiertelnie groźny. Jest bezwonny i nie można go zauważyć. Wykryć może go wyłącznie czujka dymu i czadu - podkreślił komendant wojewódzki PSP w Katowicach nadbryg. Wojciech Kruczek.
Stosowny komunikat opublikowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). "Jeżeli posiadasz w domu urządzenia grzewcze z otwartym źródłem ognia, zainstaluj czujnik czadu, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed śmiertelnym niebezpieczeństwem!" - napisano.
Objawy zatrucia czadem. Na co zwrócić uwagę?
Objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.
Co robić, by zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem? Dbaj o sprawność układ przewodów kominowych, nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, często wietrz pomieszczenia, zainstaluj czujnik czadu.
REKLAMA
Czujki czadu i dymu obowiązkowe
Specjalna nowelizacja, która weszła w życie 23 grudnia 2024 r., zobowiązuje do montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych. W pozostałych budynkach obowiązek zacznie obowiązywać od 2026 r. (budynki handlowe, produkcyjne, magazynowe i hotelowe) i od 2030 r. (już istniejące mieszkania).
- Nie żyje żołnierz. Uczestniczył w operacji Bezpieczne Podlasie
- Groźny wypadek na A4. Zamknięto odcinek autostrady w kierunku Katowic
- Tragedia w zakładzie pod Warszawą. Kobietę wciągnęła maszyna
Źródła: Polskie Radio/X/gov.pl/pb
REKLAMA