Kanada się nie ugięła przed Trumpem. Cła odwetowe i zacieśnienie relacji z Meksykiem

Donald Trump znowu w typowy dla siebie sposób kusi Kanadę, by została podległym mu terytorium i dołączyła do USA. Przynętą jest teraz zniesienie nałożonych tyle co wysokich ceł. Na razie te "zaloty" przynoszą odwrotny skutek. Po nałożeniu ceł przez prezydenta USA, Kanada w odwecie zrobiła to samo. Ponadto Ottawa zacieśniła współpracę z Meksykiem, również dotkniętym amerykańskimi cłami.

2025-02-02, 21:00

Kanada się nie ugięła przed Trumpem. Cła odwetowe i zacieśnienie relacji z Meksykiem
Kanada i Meksyk zacieśniają współpracę po nałożeniu ceł przez USA. Foto: Tang Justin/Rex Features/Canadian Press/ABACA/Abaca/East News/WILL OLIVER/PAP/EPA

Trump wywołał wojnę handlową. Kanada i Meksyk łączą siły

"Kanada i Meksyk będą wzmacniać trwałe relacje dwustronne między oboma krajami" - napisano w podsumowaniu rozmowy premiera Kanady Justina Trudeau z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum. 

Dialog dotyczył przede wszystkim nałożenia przez USA 25-procentowych ceł na oba kraje. Obostrzenia wchodzą w życie we wtorek. W sobotę Trudeau zapowiedział wprowadzenie ceł odwetowych. Od wtorku 25-procentowym cłem zostaną obciążone amerykańskie towary o wartości 30 mld dolarów kanadyjskich. 

W ciągu kolejnych 21 dni zostaną nimi objęte towary o wartości 125 mld dolarów kanadyjskich. W tym okresie rodzime firmy mają czas na znalezienie alternatywnych dostawców. Ponadto Kanada zamierza wprowadzić ograniczenia eksportu minerałów krytycznych czy ropy. 

Z drugiej strony USA planują wprowadzenie 10-procentowego cła na ropę z Kanady i Meksyku. Warto wspomnieć, że to z tych dwóch krajów pochodzi 70 proc. ropy importowanej przez Stany Zjednoczone (60 proc. z Kanady).

REKLAMA

Lokalne kanadyjskie akcje odwetowe

Kanadyjskie prowincje i terytoria od soboty ogłaszają też własne działania odwetowe wobec USA, takie jak ograniczanie dostępu firm amerykańskich do przetargów na zamówienia publiczne.

W niedzielę rano premier Ontario Doug Ford ogłosił, że należąca do prowincji sieć sklepów z alkoholami LCBO od wtorku wycofa ze sprzedaży amerykańskie piwa, wina i mocne alkohole. LCBO sprzedaje co roku amerykańskie napoje alkoholowe o wartości prawie 1 mld CAD. W sobotę podobne decyzje podjęły Nowa Szkocja i Kolumbia Brytyjska.

"Hojna" oferta Trumpa. Chce, aby Kanada została 51. stanem 

Prezydent Donald Trump stwierdził, że bez subsydiów z USA Kanada nie jest w stanie istnieć "jako kraj zdolny do przetrwania". Dlatego, jego zdaniem, powinna zostać 51. stanem. Taki krok miałby zapewnić Kanadzie "o wiele lepszą ochronę militarną, niższe podatki i brak ceł". 

"Płacimy setki miliardów dolarów, aby subsydiować Kanadę. Dlaczego? Nie ma żadnego powodu. Nie potrzebujemy niczego, co oni mają. Mamy nieograniczoną energię, powinniśmy produkować własne samochody i mamy więcej drewna, niż kiedykolwiek będziemy mogli wykorzystać" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social. 

REKLAMA

"Uczynimy Amerykę znowu wielką i wszystko to będzie warte ceny, którą musimy zapłacić. Jesteśmy krajem, który jest teraz rządzony ze zdrowym rozsądkiem - a wyniki będą spektakularne" - zapowiedział prezydent.

Cła mogą być jeszcze wyższe

Zgoła innego zdania jest amerykański dziennik "Wall Street Journal", który działania Trumpa nazwał "najgłupszą wojną handlową w historii". Trump, jak można się było spodziewać, "storpedował" gazetę odpowiadając, że przewodzi ona "lobby celnemu", aby usprawiedliwić "zdzieranie od dekad z Ameryki", oraz napływ narkotyków i przestępczości. 

Póki co Trump nie odniósł się do działań odwetowych podjętych przez kraje objęte cłami. Wiadomo jednak, że w jego rozporządzeniu zawarto klauzulę, która w takim przypadku pozwala na zaostrzenie ceł. 

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej