Metale ziem rzadkich w Ukrainie. Trump chce ich dla USA
Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował, że chce zabezpieczyć dostęp jego państwa do metali ziem rzadkich, których złoża znajdują się na terytorium Ukrainy. Jak poinformował Donald Trump, jego administracja prowadzi z Ukrainą rozmowy w tej sprawie.
2025-02-03, 21:50
Ukraina ma cenne zasoby. Amerykanie chcą dostępu
Podczas spotkania z dziennikarzami w Gabinecie Owalnym Donald Trump po raz kolejny narzekał, że Stany Zjednoczone wydały znacznie więcej na pomoc Ukrainie, niż kraje europejskie. - Chcemy widzieć jakieś wyrównanie, ponieważ wydaliśmy blisko 300 miliardów dolarów, a Europa o 200 miliardów dolarów mniej - mówił.
Posłuchaj
Dodał, że jego administracja pracuje obecnie nad porozumieniami z Ukrainą. - Mówimy Ukrainie, że mają bardzo cenne metale ziem rzadkich. Zaproponowaliśmy, aby dali nam gwarancje. Chcemy gwarancji - oświadczył prezydent USA.
Amerykański prezydent zasugerował, że Ukraina miałaby spłacić amerykańską pomoc w formie rzadkich metali. - Chcemy więc zawrzeć umowę z Ukrainą, w ramach której zabezpieczą to, co im dajemy za pomocą metali ziem rzadkich i innych rzeczy - tłumaczył. Nie podał dodatkowych szczegółów, dotyczących rozmów z Ukrainą.
REKLAMA
Trump: chcemy dodatkowych ceł dla UE
Przypomnijmy, że wcześniej Trump zapowiedział inny ruch, dotyczący jego polityki wobec Europy. Skrytykował kontynent za rzekome wykorzystywanie USA i potwierdził plan nałożenia na Unię Europejską dodatkowych ceł. - Nie mam jeszcze daty, ale nastąpi to całkiem niedługo. To, co robi z nami Unia Europejska, to okrucieństwo - stwierdził.
Źródła: Polskie Radio/Marek Wałkuski/ms
REKLAMA
REKLAMA