"Sztuka ochrony przyrody". 25 lat działań WWF Polska
- Cieszymy się, że działamy w Polsce już 25 lat, bo to oznacza, że mogliśmy zrobić coś dobrego dla naszej przyrody, co zawsze jest sztuką i wymaga też rozległej wiedzy o naturze. Jednak jeszcze większą sztuką jest pozyskanie szerokiego poparcia społecznego dla takich działań - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert z WWF Polska dr Przemysław Nawrocki.
2025-02-05, 20:00
Od 25 lat Fundacja WWF Polska zajmuje się ochroną bioróżnorodności. Jej działanie pomogło w zachowaniu środowiska naturalnego i ratowaniu gatunków w wielu regionach naszego kraju z myślą o przyszłych pokoleniach.
Posłuchaj
Hasłem jubileuszowego roku jest "Sztuka Ochrony Przyrody". - Cieszymy się, że działamy w Polsce już 25 lat, bo to oznacza, że mogliśmy zrobić coś dobrego dla naszej przyrody, co zawsze jest sztuką i wymaga też rozległej wiedzy o naturze. Jednak jeszcze większą sztuką jest pozyskanie szerokiego poparcia społecznego dla takich działań - powiedział dr Przemysław Nawrocki.
Na początku była Biebrza
Gość audycji przypomniał, że powstanie Parku Narodowego chroniącego całą dolinę Biebrzy był pierwszym projektem WWF w naszym kraju. Dolina to rozległe bagna z gatunkiem ponad 1000 zwierząt i roślin, o których istnieniu często mało kto słyszał, może za wyjątkiem specjalistów. W jego opinii wszystkie te gatunki zasługują na przetrwanie, bo są z nami już miliony lat, na długo przed pojawieniem się człowieka.
REKLAMA
- Przykład ochrony rysia pokazuje, że czasami trzeba się skoncentrować na jednym konkretnym gatunku. Rysie wyginęły w wielu miejscach w Polsce, a zwłaszcza w regionie północno-zachodnim kraju, bo kiedyś tam na nie intensywnie polowano. Z czasem pobudowano sieć dróg i lasy zostały przedzielone dużymi przestrzeniami terenów otwartych. W takich sytuacjach rysie mają problemy z pokonywaniem dużych przestrzeni, niezalesionych i ruchliwych dróg - tłumaczył ekspert WWF Polska.
Foki i rysie
Fundacja WWF Polska aktywnie pomogła w reprodukcji gatunku rysia, czyli przywrócenie go w miejsce, w którym kiedyś żył. Do tej pory wolontariusze WWF Polska wypuścili już około 100 rysi. Świetnie się zaaklimatyzowały i stale rośnie ich populacja. Z kolei dzięki interwencjom wolontariuszy WWF Polska z Błękitnego Patrolu udało się uratować wiele fok, które ranne lub chore znaleziono na plaży. Jednak po odpowiedniej kuracji mogą wrócić do Bałtyku. Zajmują się także ochroną bardzo rzadko widzianych w naszym kraju morświnów.
- Tak jak w przypadku ratowania tygrysa w Malezji, dążymy do tego, żeby nasza foka szara była ambasadorem przyrody Bałtyku, żeby pokazać, że to wymaga jej ochrony. Po to, żeby wszystkie gatunki roślin i zwierząt, które żyją w tym morzu, mogły przetrwać wszystkie zagrożenia, żeby mogły być z nami przez kolejne setki lat. Po prostu chodzi o to, żeby zatrzymać ryzyko wymarcia jakiejkolwiek populacji gatunku - tłumaczył dr Przemysław Nawrocki.
REKLAMA
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: dr Przemysław Nawrocki (ekspert WWF Polska)
Data emisji: 05.02.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA