Najcieplejszy styczeń w historii pomiarów. Badacze zaskoczeni

La Nina miała odpowiadać za niższe temperatury, poprzedni miesiąc okazał się jednak najgorętszym w historii pomiarów.

2025-02-06, 07:12

Najcieplejszy styczeń w historii pomiarów. Badacze zaskoczeni
Unijna służba: styczeń najcieplejszy w historii pomiarów. Foto: Victoria Antre / Shutterstock.com

Najcieplej od 125 tys. lat

styczniu średnia temperatura była wyższa o 1,75 stopnia Celsjusza w stosunku do czasów przedprzemysłowych - przekazała unijna służba klimatyczna Copernicus. 

Dla naukowców jest to zaskoczeniem ze względu na zjawisko pogodowe La Nina, które w teorii powinno prowadzić do niższych temperatur. Według badaczy obecny okres jest najcieplejszym czasem na Ziemi od co najmniej 125 tysięcy lat.

Ciepły styczeń w Polsce

W ostatni dzień stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że mamy do czynienia z jednym z najcieplejszych pierwszych miesięcy roku w historii pomiarów IMGW. Średnia temperatura powietrza w mijającym miesiącu wyniosła plus 2,3 stopnia Celsjusza.

- To o trzy stopnie więcej od normy - podkreślał rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski. - Ekstremalnie ciepły miesiąc znów, niestety, rozpoczynamy z bardzo ciepłym przytupem - stwierdził. Dodał, że klimatolodzy jasno wskazują czynnik ludzki jako przyczynę tak dużych wartości.

REKLAMA

Luty też powyżej normy

Luty ma być kolejnym miesiącem ze średnią temperaturą powietrza powyżej normy - wskazują na to prognozy długoterminowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Średnia temperatura w lutym może wynieść nawet około dwóch i pół stopnia Celsjusza - ocenił Walijewski.

Na razie przewidywania nie wskazują jednak, by pobity został rekord z 2024. - W lutym 2024 roku średnia temperatura była wyższa o ponad sześć stopni, a więc był to miesiąc cieplejszy niż statystyczny marzec czy nawet początek kwietnia zeszłego roku - poinformował rzecznik Instytutu.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/ms/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej