Chińskie platformy zakupowe na cenzurowanym. KE ma pomysł, ceny pójdą w górę?
Zakupy za pośrednictwem chińskich platform e-commerce będą droższe - zapowiada dziennik "Rzeczpospolita". Unia Europejska planuje wprowadzić cła na małe przesyłki i kontrolę ich zawartości.
2025-02-06, 08:11
Nieuczciwa konkurencja w e-commerce. Plany KE
Komisja Europejska szuka rozwiązań, które mają ograniczyć nieuczciwą konkurencję w handlu w sieci. - Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby towary wprowadzane na nasz rynek były bezpieczne, a wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali praw konsumentów - ocenił cytowany przez "Rzeczpospolitą" Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów.
Bruksela chce szczególnie wziąć na celownik Temu i Shein, dwie wielkie platformy, korzystające z obowiązujących w UE wyłączeń z ceł przesyłek o wartości do 150 euro. Wprowadzono je niegdyś, by ułatwić pracę celnikom i życie konsumentom.
Jak wskazuje "Rz", w ubiegłym roku na unijny rynek trafiło spoza UE aż 4,6 mld przesyłek o niskiej wartości (do 150 euro). W rok ich liczba się podwoiła, a w dwa lata - potroiła.
Zadanie dla Polski
Okazało się, że wiele z tych towarów nie spełnia europejskich norm i przepisów. "To, obok sprzedaży podróbek w internecie, jest elementem nieuczciwej konkurencji wobec przestrzegających prawa unijnych sprzedawców" - czytamy. Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich UE, żeby jak najszybciej przyjęły reformę celną przewidującą właśnie zniesienie limitu 150 euro.
Dziennik powołuje się na słowa Ignacego Niemczyckiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który poinformował, że nad tą reformą będzie pracowała Rada UE w trakcie trwającej właśnie polskiej prezydencji we Wspólnocie.
Shein reaguje
W nadesłanym Polskiemu Radiu oświadczeniu, platforma Shein ogłosiła swoje stanowisko w tej sprawie. "Wspieramy inicjatywy, które zwiększają zaufanie i bezpieczeństwo europejskich konsumentów dokonujących zakupów online. Wierzymy, że równe zasady konkurencji mogą przynieść korzyści całemu sektorowi. Model SHEIN »na żądanie« ma na celu redukcję nieefektywności oraz ograniczanie ilości odpadów materiałów i niesprzedanych produktów, co pozwala nam podążać za trendami i budować przystępną cenowo ofertę" - czytamy.
"Nasze zespoły ds. regulacji i zgodności w całej UE będą współpracować z partnerami na szczeblu rządów unijnych i krajowych, aby przeanalizować te rekomendacje oraz ustalić, w jaki sposób SHEIN może pomóc wzmocnić branżę i poprawić doświadczenia europejskich konsumentów korzystających z zakupów online" - zaznaczyło biuro prasowe platformy.
REKLAMA
Źródła: PAP/"Rzeczpospolita"/PolskieRadio24.pl/ms/kor
REKLAMA