Hormony i płodność. Wiele zależy od stylu życia i przebytych chorób

- Przyczyny hormonalne powodują zmniejszenie się liczby miesiączek, co poważnie utrudnia zajście w ciążę. A po stronie mężczyzn widać wyraźne pogorszenie się jakości ich nasienia. Dodatkowym, negatywnym czynnikiem cywilizacyjnym jest coraz późniejsze macierzyństwo - mówił w Polskim Radiu 24 endokrynolog, prof. Wojciech Bik.

2025-02-06, 20:00

Hormony i płodność. Wiele zależy od stylu życia i przebytych chorób
Mężczyźni mają coraz gorszą jakość swoich plemników, co wynika ze zmian cywilizacyjnych.Foto: shutterstock

Niepłodność to problem medyczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia.


Posłuchaj

prof. Wojciech Bik, endokrynolog mówi o leczeniu bezpłodności ( Samo zdrowie) 26:10
+
Dodaj do playlisty

 

Ekspert przypomniał, że w 30-40 procentach, brak posiadania potomstwa leży po stronie potencjalnych ojców. Kolejne 30-40 procent, nieposiadania dzieci to jednak czynnik kobiecy. A w przypadku 10-15 procent par, problem leży w takim samym stopniu po obu stronach. Kolejne 15 procent przypadków, to są tzw. objawy idiopatyczne - wszystkie badania płodności są pozytywne, a jednak para nie może doczekać się dziecka.

Skąd problemy z niepłodnością?

W opinii doktora Bika na brak posiadania potomstwa ma wpływ bardzo wiele czynników: od stresu, stylu życia, po efekt przebytych wcześniej chorób genetycznych i cywilizacyjnych. To problem, który dotyka 1,5 miliona ludzi w Polsce. 

REKLAMA

Na szczęście do tego zjawiska zmienia się podejście społeczne. Jak zaznaczył dr Wojciech Bik, problemy z zajściem w ciążę przestały być tematem tabu. 

Zdaniem eksperta zmiany cywilizacyjne wyraźnie wpłynęły na spadek jakości nasienia mężczyzn, co wymaga uwagi tym bardziej, że przez lata koncentrowano się głównie na płodności kobiet. Dziś tzw. wyniki referencyjne jakości nasienia, bardzo się różnią na niekorzyść od tych sprzed paru dekad.

Doktor Bik przypomniał, że na płodność wpływają także problemy z niedoczynnością tarczycy u kobiet. Dotyczy to także hormonu TRH. Funkcjonowanie całego układu rozrodczego zależy od prawidłowego funkcjonowanie m.in. podwzgórza, przysadki mózgowej i jajników.

Z kolei podwyższenie poziomu prolaktyny z powodu: braku snu, stresu, stosowania leków antydepresyjnych, może wpływać na ograniczenie miesiączkowania. A od jego cykliczności zależy płodność i zdolność zachodzenia w ciążę. 

REKLAMA

*** 

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Wojciech BIK (lekarz endokrynolog)
Data emisji: 06.02.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24 / sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej