Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"

- Pierwsze próby rozszerzenia parku narodowego po polskiej stronie granicy, na kolejne obszary Puszczy Białowieskiej, pojawiły się w latach 90. XX wieku. Ten spór trwa spór już od trzech dekad - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".

2025-02-07, 20:00

Puszcza Białowieska. "Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego"
Symbolem Puszczy Białowieskiej są żubry. Foto: Szczepan Klejbuk/Shutterstock

Dorota Borodaj przypomniała, że od lat obowiązuje w tej części Polski powiedzenie, że "kto ma Puszczę Białowieską, ten ma władzę". - Zaskakujące jest, że pomimo różnych form aktywnej obecności człowieka, Puszcza zachowała cechy swoje naturalności i zdolności adaptacji oraz ekspansji na tereny np. po pastwiskach, wyrębie drzew. Jest to las zmieniany przez człowieka, ale tylko w pewnych jego fragmentach. Od strony przyrodniczej nie mamy nic cenniejszego, nie tylko w Polsce - mówiła Dorota Borodaj. 


Posłuchaj

Pisarka Dorota Borodaj o konfliktach wokół Puszczy Białowieskiej (Zmiana klimatu) 22:04
+
Dodaj do playlisty

  

Książka "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej", to unikalny zbiór opowieści: o cudem zachowanej, pierwotnej puszczy. Jedynej takiej w geograficznej strefie umiarkowanej, a także o lesie sadzonym ręką człowieka pod wyręby, lesie naturalnym oraz lesie bezpowrotnie przekształconym przez leśników, który umiera i potem się odradza.

Autorka książki Dorota Borodaj spotykała się wieloma osobami, zaangażowanymi w spór, jak chronić tę pierwotną puszczę i sama po niej dużo chodziła. Punktem wyjścia są wydarzenia z 2017 roku, gdy przez sześć miesięcy trwały blokady ciężkiego sprzętu, którym wycinano i wywożono z puszczy świerki zaatakowane przez kornika drukarza. Jedna strona sporu widziała w nich gnijący, marnujący się surowiec. Druga, naturalny element cyklu życia lasu, gdzie śmierć ma swój głęboki, biologiczny sens.

REKLAMA

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: Dorota Borodaj (autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej")
Data emisji: 7.02.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24 / SW 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej