Katastrofa rakiety Starship uwolniła ogromne ilości szkodliwych substancji. Naukowcy alarmują

Po styczniowej katastrofie rakiety Starship firmy Space X naukowcy ostrzegają o wpływie tego wydarzenia na atmosferę Ziemi. Spektakularna eksplozja mogła mieć bardzo negatywny wpływ na warstwę ozonową. 

2025-02-10, 11:06

Katastrofa rakiety Starship uwolniła ogromne ilości szkodliwych substancji. Naukowcy alarmują
Według naukowców katastrofa rakiety Starship mogła mieć bardzo negatywny wpływ na atmosferę Ziemi. Foto: Eric Gay/Associated Press/East News/X

Potężna eksplozja miała wpływ na środowisko

Do zdarzenia odniósł badacz z University College London (UCL) Connor Barker. Jego zdaniem katastrofa rakiety Starship mogła uwolnić do atmosfery ogromne ilości szkodliwych substancji. 

"W wyniku tego zdarzenia do górnych warstw atmosfery mogło przedostać się około 45,5 tony tlenków metali i 40 ton reaktywnego azotu" - napisał w publikacji na portalu LinkedIn. 

Aby nakreślić skalę, badacz posłużył się przykładem aluminium. Eksplozja odpowiadała za uwolnienie około 35 proc. aluminium, które średnio w ciągu roku dostarczają do atmosfery meteory. 

Odłamki spadały na wyspę

Szkodliwe gazy to jednak nie wszystko. Astronom Jonathan McDowell twierdzi, że wiele ton szczątków rakiety spadło na powierzchnię planety, nie ulegając wcześniejszemu spaleniu. Potwierdzałoby to relacje mieszkańców jednej z wysp, którzy znajdowali odłamki Starshipa niebezpiecznie blisko swoich domów. 

REKLAMA

Ponadto, zdaniem McDowella, wiele odłamków wpadło do oceanu. Katastrofa rakiety spowodowała również utrudnienia w ruchu lotniczym. Samoloty musiały zostać przekierowane w ten sposób, aby uniknąć obszaru, w którym potencjalnie byłyby zagrożone przez spadające części rakiety. 

Katastrofa rakiety Starship wywołała dyskusję na temat wpływu podróży kosmicznych na atmosferę i środowisko. Przywołano przy tym inny projekt SpaceX, czyli Starlink. Naukowcy obawiają się uwolnienia dużych ilości tlenków metali przy spalaniu w atmosferze setek satelitów. 

Niektóre badania wskazują, że metaliczne cząsteczki mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na warstwę ozonową, ale nawet na pole magnetyczne Ziemi. Podkreślono jednak, że uwalnianie tlenków metali do atmosfery nie jest problemem SpaceX, a podróży kosmicznych w ogóle.

Czytaj także:

Żródło: yahoo.com/egz/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej