Śpisz mniej niż 7 godzin dziennie? Może się to odbić na zdrowiu
Zmęczenie, problemy z koncentracją, problemy skórne, wzdęty brzuch czy otyłość, to tylko niektóre z efektów ubocznych bezsenności. Brytyjscy eksperci od snu wskazują, że jego nieodpowiednia ilość może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
2025-02-11, 23:00
Badanie bezsenności. Użyto AI
Każdej nocy powinniśmy spać co najmniej 7 godzin. Wielu ludzi śpi jednak zbyt mało, a to może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Firma Simba, prowadząca badania nad jakością snu, przeprowadziła ankietę, w której udział wzięło 2175 Brytyjczyków. Zebrała odpowiedzi na temat ich nawyków dotyczących snu, zdrowia, jak również wyglądu. Następnie ankieterzy skorzystali ze sztucznej inteligencji. Wprowadzili dane do bota AI, a ten porównał skutki snu poniżej i powyżej 7 godzin - podał "Daily Mail".
- Brak snu nie tylko powoduje zmęczenie, ale objawia się na całym ciele - powiedziała brytyjskiemu dziennikowi Lisa Artis, ekspertka ds. snu, wiceszefowa organizacji The Sleep Charity, która współpracuje z Simbą.
Zniszczona skóra
Eksperyment wykazał, że efektem ubocznym braku snu mogą być problemy ze skórą i paznokciami. 15 proc. respondentów, którzy permanentnie się nie wysypiają, doświadcza łamliwości paznokci. 24 proc. osób z tej grupy ma zaś "wrażliwą skórę". Co więcej, 16 proc. zmaga się z egzemą, a 7 proc. z łuszczycą. Z kolei 10 proc. badanych wskazało na "matowy kolor skóry". - W nocy skóra pracuje intensywniej, próbując się zregenerować - tłumaczyła Lisa Artis w rozmowie z brytyjskim dziennikiem. - W trakcie odpoczynku zwiększa się przepływ krwi, co wspomaga naturalne procesy naprawcze skóry - dodała.
Zobacz też:
- Przepis na zdrowy sen. O czym pamiętać, aby odpowiednio wypocząć?
- Zdrowie jako kapitał. Prof. Skarżyński: musimy mieć świadomość tego, jak się zachowujemy
Gdy za mało śpimy - analogicznie - odbija się to na naszym układzie krwionośnym, a tym samym "skóra może sprawiać wrażenie ziemistej; nie będzie mieć naturalnego blasku". Ale to nie wszystko. - Przy braku snu wzrasta poziom kortyzolu (hormonu stresu), pojawiają się stany zapalne skóry, mogą się pojawić egzema czy łuszczyca, prowadzące do podrażnienia, w tym zaczerwienienia i swędzenia - zaznaczyła Lisa Artis.
REKLAMA
Otyłość
"Daily Mail" relacjonował, że bezsenność wiąże się także z problemem otyłości. Zwiększa bowiem ryzyko odkładania się zbędnych kilogramów. 26 proc. ankietowanych, którzy nie wysypiają się, zmaga się z nadwagą. Z kolei 32 proc. zadeklarowało kłopot z wzdęciami. - Podczas snu organizm reguluje równowagę hormonów, takich jak grelina i leptyna, które kontrolują uczucie głodu i sytości - wskazała Lisa Artis.
- Bez odpowiedniego odpoczynku poziom greliny wzrasta, powodując uczucie głodu, podczas gdy poziom leptyny spada, zmniejszając uczucie sytości. Ta nierównowaga hormonalna powoduje przejadanie się, zwłaszcza apetyt na wysokokaloryczne, słodkie potrawy - mówiła ekspertka brytyjskiemu dziennikowi.
Zaburzona termoregulacja i dyskomfort
Zbyt mała ilość snu może mieć też wpływ na termoregulację. Słowem, gdy śpimy zbyt mało, "kolejną nietypową zmianę stanowią zimne dłonie i stopy" - wskazuje brytyjski dziennik. - Temperatura ciała również podlega kontroli dobowej. Badania wykazały, że odpoczynek i termoregulacja są ze sobą ściśle powiązane - powiedziała wiceszefowa The Sleep Charity.
- Brak snu może upośledzić zdolność organizmu do kontrolowania i dostosowywania temperatury wewnętrznej. A to może wywołać jej wahania, a tym samym uczucie dyskomfortu w dłoniach i stopach - dodała.
REKLAMA
Ile godzin powinniśmy spać?
"Daily Mail" zacytował brytyjską służbę zdrowia, która radzi, że "osoba dorosła, jeśli jest zdrowa, zwykle potrzebuje około 7 do 9 godzin snu". Ilość snu może się jednak różnić w zależności od wielu, stanu zdrowia czy chociażby indywidualnej sytuacji osobistej danego człowieka - te wszystkie czynniki wpływają na zapotrzebowanie snu.
Ponadto "niektórzy ludzie śpią więcej niż inni i jest to dla nich naturalne". Więcej snu potrzebują też nastolatki, dzieci czy niemowlęta.
- Przełom w leczeniu raka? Celem odbudowa komórek, a nie ich eliminacja
- Nowy wariant wirusa H5N1. "Nigdy nie byliśmy tak blisko pandemii"
Źródło: "Daily Mail"/łl
REKLAMA
REKLAMA