Jedna z najpopularniejszych atrakcji Paryża zostanie zamknięta na 5 lat

Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowany. Kosztem ponad 400 milionów euro, za pięć lat charakterystyczny kolorowy budynek stanie się nie tylko bardziej ekologiczny, ale też zyska nowe funkcje - informuje CNN. Wszystko w zgodzie z nurtem wolnego, analogowego życia, w trosce o młode pokolenia i odbudowę więzi społecznych w cyfrowym świecie.

2025-02-13, 13:47

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Paryża zostanie zamknięta na 5 lat
Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowane. Prace mają potrwać pięć lat . Foto: Delpixel/ Shutterstock

Remont po blisko pół wieku. Charakterystyczna budowla Paryża przejdzie metamorfozę

Centre Georges Pompidou, upamiętniające w nazwie prezydenta Francji w latach 1969-1974, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Paryża. Kolorowy blok z klatką schodową na zewnątrz, wyglądający jak obudowana rusztowaniami gigantyczna kostka, od 1977 roku góruje nad XIX-wieczną dzielnicą Beaubourg. Turystów i paryżan przyciąga nie tylko darmową panoramą stolicy Francji, ale też narodową francuską biblioteką (Bibliothèque publique d’information - BPI), czy muzeum, w którym podziwiać można płótna Picassa, Matisse'a i Chagalla, pośród 140 tys. innych dzieł sztuki nowoczesnej.

Teraz, po blisko 50 latach, budynek przejdzie gruntowny remont. Po zakończeniu prac Centrum Pompidou będzie nie tylko bardziej ekologiczne, ale też zyska nowe funkcje. Zupełnie inaczej zagospodarowane będą podziemia budynku, zmieni się także plac przed budynkiem. Architekci przemiany planują też dodać do Centrum Pompidou nowe funkcje. 

Prace mają być prowadzone etapami przez pięć lat. Jednym z największych wyzwań jest rewolucja technologiczna, warta 260 mln euro publicznych pieniędzy. To koszt m.in. pozbycia się rakotwórczego azbestu, w latach 70. chętnie stosowanego jako zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także uczynienia budynku bardziej ekologicznym - obecnie bowiem dziesięć mocno przeszklonych pięter pochłania ogromne ilości energii do chłodzenia latem i ogrzewania zimą. Kolejnym wyzwaniem jest należyte zabezpieczenie Centrum na wypadek ewentualnych ataków terrorystycznych w niespokojnej czwartej dekadzie XXI wieku.

Centrum Pompidou wyraźnie góruje nad XIX-wieczną zabudową Paryża (fot. StudioPhotoLoren/ Shutterstock) Centrum Pompidou wyraźnie góruje nad XIX-wieczną zabudową Paryża (fot. StudioPhotoLoren/ Shutterstock)

Centrum Pompidou otworzy się na najmłodszych. Powstanie "hub przyszłych generacji"

Rewolucja technologiczna to nie jedyna rzecz, jaka zmieni się w Centrum Pompidou. Kosztem 186 milionów euro pochodzących z pieniędzy Centrum i datków sponsorskich, instytucja zyska nowe funkcje kulturalne i społeczne. Związane z nią będą intensywne prace zarówno wewnątrz budynku, jak i w najbliższym otoczeniu Centrum. Przebudowany ma zostać zatem plac przed budynkiem, a na metamorfozie zyskają zarówno muzeum jak i biblioteka oraz mniejsze galerie, kina,  przestrzenie kulturalne i sklepy.

REKLAMA

Na dachu nowego centrum znajdować się będzie panoramiczny taras, dojdzie też "hub dla nowej generacji", czyli pobudzająca kreatywność, darmowa atrakcja dla niemowląt i dzieci do 15. roku życia. Podziemny parking obecnego centrum, przystosowany do przyjmowania autokarów, zamieniony będzie w kina i galeria sztuki - tak, by korespondował ze współczesnym trendem wyrzucania samochodów z centrów miast. W każdym przypadku elementy obecnego wystroju budynku będą możliwie często wykorzystywane w nowym designie.

"Przenikalność", czyli książki w galerii i rzeźby w bibliotece

Motywem przewodnim nowego Centrum Pompidou będzie "przenikalność". Poszczególnie przestrzenie wewnątrz budynku mają nie mieć wyraźnych granic i wpływać jedna na drugą - tłumaczy małżeństwo architektów Nicolas Moreau i Hiroko Kusunoki, którzy przygotowali koncepcję zmian i pokierują pracami. 

- Ideałem było stworzenie centrum kulturalnego obejmującego różne dziedziny, od książki, kina, sztuk performatywnych, rzeźby i malarstwa - wyjaśnił Moreau w rozmowie z CNN. W praktyce oznacza to np. wystawy dzieł sztuki w bibliotece, prezentacje obrazów poświęconego książkom, czy spektakle dla dzieci ilustrowane dziełami sztuki. 

"Fabryka sztuki" w duchu slow life, otwarta na społeczeństwo

Para architektów planuje zachować "podstawową koncepcję" Pompidou jako "fabryki sztuki", teraz ma jednak stawiać na "analogowość" i kontakty z ludźmi. Kiedy projektowano obecny kształt budynku, w latach 70., społeczeństwo marzyło o samochodach, transporcie, ruchu, informacji - wyjaśnia Moreau. Stąd fasada Centrum Pompidou jest gigantycznym ekranem z projektorem. 

REKLAMA

Teraz jednak - tłumaczy architekt - społeczeństwo nasyciło się informacją, a jej nadmiar "zabił część wyobraźni, a może nawet motywację do robienia rzeczy fizycznych". Dlatego też, zgodnie z założeniem, nowe Centrum Pompidou to swoiste "schronisko społeczne", opierające się na "powolności i analogowości" i przeciwdziałające odizolowaniu młodych pokoleń w cyfrowym świecie. 

Czytaj także: 

- Chcemy stworzyć miejsce fizycznego zaangażowania społecznego, do którego będziesz mógł fizycznie chodzić, poruszać się i spotykać z ludźmi. Pompidou nie będzie już instytucją, ale przedłużeniem miasta - powiedział Nicolas Moreau cytowany przez CNN. 

Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowane. Wyremontowane mają zostać przestrzenie wystawiennicze (fot. stockwars/ Shutterstock) Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowane. Wyremontowane mają zostać przestrzenie wystawiennicze (fot. stockwars/ Shutterstock)

Źródła: CNN.com/France24/PolskieRadio24.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej