Trump przegrał w sądzie. Musi przywrócić pomoc humanitarną

Donald Trump rozpoczął swój urząd m.in. od zawieszenia na kilkadziesiąt dni pomocy humanitarnej, argumentując to m.in., że USAID ma rzekomo finansować "lewicowe media" i "organizacje międzynarodowe". Teraz w sprawie zabrał głos sędzia federalny.

2025-02-14, 08:09

Trump przegrał w sądzie. Musi przywrócić pomoc humanitarną
Zdjęcie ilustracyjne/Prezydent USA Donald Trump. Foto: Chip Somodevilla/Shutterstock

Donald Trump zawiesza pomoc humanitarną

Przypomnijmy, że w styczniu 2025 roku Donald Trump zawiesił na trzy miesiące wszystkie programy pomocy zagranicznej - poinformował Biały Dom. Z opublikowanego wówczas komunikatu wynikało, że pomoc została wstrzymana w celu weryfikacji jej "zgodności z polityką zagraniczną".

Czytaj także:

To jednak nie wszystko. Tuż po objęciu urzędu prezydent Donald Trump zarządził wstrzymanie międzynarodowej pomocy na 90 dni. Tydzień później sekretarz stanu Marco Rubio wydał zgodę na kontynuowanie ratujących życie działań, jednak organizacje pomocowe nadal nie miały jasności, które programy mogą działać. Administracja Donalda Trumpa oskarża władze USAID o defraudacje środków i wydawanie pieniędzy na "lewicowe media i organizacje międzynarodowe", zamiast na potrzebujących.

"Katastrofalne skutki"

Na antenie Polskiego Radia 24 komentował ten fakt Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Ekspert przypominał, że USA, Unia Europejska, Kanada, Wielka Brytania i Japonia odpowiadają za 90 proc. światowych środków przekazywanych na pomoc humanitarną, w tym środki z USA stanowią ok. 40-42 proc. funduszy. - Środki, które wstrzymuje USA to ok. 40-70 mld dolarów. W kontekście amerykańskiego budżetu to nie jest wielka kwota, ale w kontekście projektów pomocowych to jest ogromna wyrwa, zwłaszcza kiedy mówimy o tym, że jest to wstrzymywane z dnia na dzień. To może mieć katastrofalne skutki w wielu krajach - mówił Jan Wysocki.

REKLAMA

Sąd federalny podjął decyzję. Trump ma przywrócić finansowanie

Zablokowanie funduszy dotknęło tysiące umów zawartych z firmami, organizacjami non-profit i organizacjami w całym kraju. Nie umknęło to uwadze sądu federalnego. Jak wynika z czwartkowych doniesień "Politico", federalny Sąd Okręgowy dla Sądu Okręgowego dla Dystryktu Kolumbii uniemożliwia ekipie Trumpa - za sprawą swojej decyzji - anulowanie kontraktów oraz nagród w pomocy zagranicznej, zapewnionych przed objęciem przez republikanina urzędu 20 stycznia br.

Czytaj także: 

Sędzia federalny Amir Ali nakazał administracji prezydenta USA Donalda Trumpa przywrócenie finansowania setkom instytucji zaangażowanym w pomocy dla zagranicy (USAID).

Zawieszenie pomocy humanitarnej. Rezultaty

Podmioty te twierdzą, że zamrożenie na 90 dni funduszy zrujnowało ich działalność. - Uzasadnianym celem zawieszenia całej pomocy zagranicznej było zapewnienie możliwości analizy programów pod kątem ich efektywności i spójności z priorytetami - oznajmił Ali. Dodał, że do tej pory Trump nie przedstawił żadnego racjonalnego wyjaśnienia dla takiego kroku.

Czytaj także: 

Media amerykańskie zwracają uwagę, że Trump próbował zlikwidować agencje rządowe i nakazał im przygotować się do szeroko zakrojonych cięć zatrudnienia. Kilka z nich już zaczęło proces zwolnień. Republikanin rozpoczął również masową przebudowę administracji, zwalniając lub odsuwając na boczny tor setki urzędników państwowych, w tym wysokiej rangi, oraz zatrudniając lojalistów.

REKLAMA

Źródło: PAP/hjzrmb/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej