Gen. Pacek: żyjemy w czasach przedwojennych, ale wojna nie jest przesądzona
2025-02-16, 16:00
- Do wybuchu wojny w Europie może dojść, gdy rozpocznie się konflikt USA-Chiny. Putin będzie miał wtedy okazję, aby podyktować Europie swoje warunki. Europa może nie być zdolna do samodzielnej obrony, gdy USA będą zaangażowane na Dalekim Wschodzie - mówił w podcaście Polskiego Radia "Strefa wpływów" generał Bogusław Pacek.
W tle Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa amerykański sekretarz obrony Pete Hegseth rozmawiał w Warszawie z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o współpracy dwustronnej obu krajów i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Na konferencji prasowej przedstawiał Polskę jako "modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również we wspólną obronność i obronę również całego kontynentu".
Posłuchaj
Koncert mocarstw
Gość "Strefy wpływów" podkreślił, że pierwsza zagraniczna wizyta nowego sekretarza obrony USA nie jest przypadkowa. - W takich sytuacjach wybiera się państwa ważne, symboliczne. Polska jest dobrym wzorem, chwalonym przez USA. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnił, że USA będą z nami kontynuowały politykę współpracy i bezpieczeństwa. Natomiast w żądaniach Putina z 2022 roku, których na razie się nie wspomina, był plan doprowadzenia do sytuacji, która miała miejsce w 1997 roku, gdy Rosja podpisała porozumienie z NATO. Państw byłego Układu Warszawskiego nie należały wtedy do Paktu Północnoatlantyckiego. Dziś Rosja dąży do tego, żeby nie było instalacji NATO na terytorium tych państw. Łatwo od tego przejść do żądania wycofania się z NATO. Nawet Donald Trump nie zna ceny przyszłej konfiguracji świata. Mamy świadomość powrotu do koncertu mocarstw, w który będą się wpisywać państwa mniejsze, by grać w jednej drużynie. Jednak koncert nie oznacza, że mocarstwa wystąpią w nim jako zgodny tercet. Każde z nich ma inne cele, a głównym jest rozstrzygnięcie, kto będzie pierwszy. Bardzo mocno przygotowują się do tego Chiny. Trwa już polityczna wojna z USA o Tajwan. Chiny zapowiadały, że przejmą Tajwan najpóźniej do 2029 roku. Trwa też wyścig technologiczny - tłumaczył były wojskowy.
Czasy przedwojenne
Zdaniem wielu specjalistów nadszedł czas, by przywrócić obowiązkową służbę wojskową. Chodzi o stworzenie rezerw osobowych na wypadek otwartego konfliktu militarnego. - Pobór powszechny to trudny problem. Za czasów PRL mieliśmy potencjalnie dobrą armię, ale jej słabością było m.in. to, że opierała się na żołnierzach z poboru, którzy traktowali służbę jak karę. Nie można bronić ojczyzny z nakazu i przymusu. Dziś widać to na Ukrainie. Trzeba jednak przygotowywać się do poboru, stworzyć odpowiednią infrastrukturę. Znajdujemy w czasach przedwojennych, a poboru nie da się zorganizować z dnia na dzień. Jeśli nic nie zmieni się na lepsze, to czeka nas odwieszenie powszechnej służby wojskowej. Nie wiemy, kiedy wybuchnie wojna. Nie znamy danych, które na to jednoznacznie wskazują. Wojna nie jest też przesądzona. Do wybuchu w Europie może dojść, gdy rozpocznie się konflikt USA-Chiny. Putin będzie miał wtedy okazję, aby podyktować Europie swoje warunki. Europa może nie być zdolna do samodzielnej obrony, gdy USA będą zaangażowane na Dalekim Wschodzie - stwierdził gen. Pacek.
REKLAMA
- Być może przestroga, którą daje Donald Trump (dotycząca wydawania 5 proc. na obronność - przyp. red. ), wyjdzie nam na dobre. Powinno nam to otworzyć oczy, choć trochę się buntujemy. Wydaje nam się, że Amerykanie powinni nas bronić, że to najlepsze rozwiązanie. Na razie nie mamy lidera w Europie. Największe zdolności obronne ma Francja. Wielka Brytania zawsze była proamerykańska, natomiast Niemcy mają największy interes w tym, aby nam się udało. Były premier Jerzy Buzek mówił dawno temu o Stanach Zjednoczonych Europy. Z puntu widzenia obronności jest to konieczne - podsumował gość "Strefy wpływów".
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa trwała do niedzieli. W centrum obrad znajduje się sprawa wojny w Ukrainie. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że dojdzie do pierwszej rundy negocjacji pokojowych między Moskwą a Kijowem. Wcześniej przeprowadził rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ogłosił, że "uzgodnił z Putinem natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych".
Każdy odcinek "Strefy wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.
"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.
REKLAMA
***
Podcast: Strefa wpływów
Prowadzący: Renata Grochal, Roch Kowalski
Gość: gen. Bogusław Pacek
Data emisji: 14.02.25
Godzina emisji: 18.00
PR24/jt
REKLAMA