Stany Zjednoczone odchodzą od strategii prymatu. "Ten świat się kończy"

- Stany Zjednoczone są wprost najpotężniejszym państwem w systemie międzynarodowym, ale ich potęga względna wobec takich graczy jak Chiny, Rosja czy Indie relatywnie maleje. USA odczuwają coraz większy ciężar, związany z utrzymywaniem licznych zobowiązań na całym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Stefan ("Układ Sił", "Strategy & Future").

2025-02-18, 12:35

Stany Zjednoczone odchodzą od strategii prymatu. "Ten świat się kończy"
Odwrócona flaga USA podczas protestu przeciwko polityce Trumpa. Waszyngton, USA. 17.02.2025 . Foto: PAP/EPA/GRAEME SLOAN

Podczas 61. edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA J.D. Vance ostro skrytykował europejską demokrację, oskarżając Europę o odejście od własnych wartości, stosowanie cenzury, ignorowanie wyborców i prześladowanie chrześcijan. "Największym zagrożeniem dla Europy nie jest Rosja czy Chiny, ale zagrożenie od wewnątrz, odwrót Europy od niektórych z najbardziej podstawowych wartości" - powiedział.

"Stany nie mają już ochoty być policjantem świata"

Dr Marek Stefan mówił o wyzwaniach, przed którymi staje świat po zmianach, które proponuje ekipa nowego prezydenta. - Administracja Trumpa przeprowadza rewolucją na dwóch fundamentalnych poziomach. Na pierwszym poziomie jest to rewolucja geopolityczna polegająca na tym, że Stany Zjednoczone odchodzą od strategii prymatu, nie mają już ochoty być policjantem świata, nie chcą utrzymywać globalnego systemu dóbr, tak jak robiły to poprzez ostatnie dekady, szczególnie po upadku Związku Radzieckiego, kiedy położyły fundament pod globalizację, otwarty system handlowy, system gwarancji bezpieczeństwa. Ten świat się kończy, wpływa no to struktura układu sił, który się zmienił na niekorzyść Stanów Zjednoczonych - mówił ekspert.

Posłuchaj

Dr Marek Stefan o polityce adminstracji Trumpa (Stan rzeczy) 25:13
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że mimo iż Stany Zjednoczone są wprost najpotężniejszym państwem w systemie międzynarodowym, ich siła wobec takich graczy jak Chiny, Rosja czy Indie relatywnie maleje. - USA odczuwają coraz większy ciężar, związany z utrzymywaniem licznych zobowiązań na całym świecie - zauważył gość audycji.

"Konserwatywna kontrrewolucja"

- Na drugim poziomie mamy do czynienia z rewolucją ideologiczną. To "konserwatywna kontrrewolucja", która przetacza się przez cały świat Zachodu i która może spowodować, że prędzej czy później w wielu państwach Europy dojdą do władzy ugrupowania, które są dziś skrajne i traktowane jako marginalne, jak AfD […]. Jeżeli ta rewolucja się powiedzie, będziemy mieli do czynienia z zupełnie inną sytuacją również w Europie. Te elity, które ta fala wyniesie do władzy, będą się kierowały bardzo wąsko pojmowanymi interesami bezpieczeństwa, a wiemy już z historii Europy, czym to się kończyło - podkreślał.

REKLAMA

Czytaj także:

* * * 

AudycjaStan rzeczy
ProwadzącyPiotr Wąż
Gość: dr Marek Stefan ("Układ Sił", "Strategii & Future")
Data emisji: 17.02.2025
Godzina emisji: 21.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej