Afera RARS. Europejski urząd zakończył śledztwo. "Defraudacja środków"
Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył śledztwo w sprawie nadużyć przy zakupie generatorów dla Ukrainy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości.
2025-02-18, 14:24
Afera RARS. Szereg nieprawidłowości
Stwierdzono, że doszło do sztucznego zawyżania cen, faworyzowania zaprzyjaźnionych firm, utrudniania śledztwa i defraudacji środków europejskich. OLAF zalecił odzyskanie ponad 91 milionów euro, które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów. Te miały trafić do obszarów dotkniętych niedoborami energii elektrycznej w Ukrainie.
O zakończeniu śledztwa poinformował za pośrednictwem platformy X unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin.
Zarządzany przez RARS projekt o wartości 114 mln euro był finansowany ze środków Unii Europejskiej. OLAF poinformował o zabezpieczeniu 22 mln euro przed "niesłusznym wydaniem".
"Dowody zebrane podczas dochodzenia OLAF-u, które rozpoczęło się w lipcu 2023 r., ujawniły zawyżanie cen, brak konkurencji i nienależne korzyści przyznane niektórym wykonawcom. RARS odmówił wówczas współpracy z OLAF-em podczas dochodzenia, pomimo zobowiązań wynikających z umowy o dotację UE, podpisanej w styczniu 2023 r." - poinformował urząd.
REKLAMA
- Afera w RARS. Szefowa biura Morawieckiego miała przyjąć 3,5 mln zł łapówki
- Afera RARS. Paweł K. "wie wszystko o układach" w kancelarii premiera za czasów Morawieckiego
- Afera RARS. Paweł S. pozostanie dłużej w areszcie
Źródło: Polskie Radio/PAP/egz/kor
REKLAMA