Polski smog w Niemczech? Berlin podtrzymuje stanowisko
Niemieckie ministerstwo środowiska podtrzymuje, że na tamtejszy smog wyraźnie wpływa zanieczyszczenie powietrza z Polski. Taką informację usłyszał korespondent Polskiego Radia w Berlinie, Adam Górczewski.
2025-02-19, 19:02
"Wyjątkowa sytuacja"
Niemieckie urzędy od tygodnia twierdzą, że za zły stan powietrza w Niemczech odpowiada w dużej mierze Polska. Inaczej wpływ smogu w kraju na niemieckie wskaźniki widzi polski resort klimatu i środowiska. Rzecznik ministerstwa Marek Pogorzelski przekazał Polskiemu Radiu, że nie można wykluczyć, iż wpłynęły na ich podwyższenie, jednak nie w zasadniczym stopniu. - Należy pamiętać o lokalnych emisjach w tym kraju. Również o tych pochodzących ze spalania węgla - dodał.
- To też ma znaczenie - mówi rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska Andreas Kübler. Zaznacza jednak, że Federalny Urząd do spraw Środowiska dysponuje kompleksowym systemem monitoringu i może identyfikować główne prądy i przyczyny zanieczyszczenia i stanu jakości powietrza. Podkreśla, że ta sytuacja jest wyjątkowa. - W ostatnich latach zimy były raczej wilgotne, a wiatr wiał w inną stronę. Teraz od dłuższego czasu mamy taką sytuację jak dzisiaj i nic nie zatrzymuje szkodliwych substancji na granicy z Polską - zaznacza Andreas Kübler.
"Polski" smog w Niemczech. Wymiana informacji na linii Warszawa-Berlin
Resorty obu krajów wymieniają się informacjami. Są też w kontakcie z Komisją Europejską, która wymaga odchodzenia od węgla - w głównej mierze odpowiadającego za polski - a teraz i niemiecki - smog.
Zgodnie z wypowiedzią rzecznika polskiego resortu, poza wymienionymi przez niego czynnikami, "w ubiegłym tygodniu do Niemiec napływało chłodne powietrze, które, co do zasady, zwiększa emisje".
Posłuchaj
Źródło: Polskie Radio/Adam Górczewski/ms
REKLAMA