Pryszczyca atakuje. Kontrole na granicy ze Słowacją
Dezynfekcji poddawane są wszystkie pojazdy przewożące zwierzęta. Działania polskich służb są związane z wykryciem na Węgrzech ogniska pryszczycy. - Transport zwierząt odbywa się tylko na trzech przejściach granicznych. Zainstalowane zostały tam specjalne maty i bramki dezynfekcyjne - powiedział Polskiemu Radiu wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.
2025-03-11, 08:15
Ognisko pryszczycy. Kontrole na granicy
Polska wprowadziła kontrole na granicy ze Słowacją. Transport zwierząt może odbywać się tylko przez trzy wyznaczone przejścia. Na miejscu pracuje policja, straż graniczą, izba celna i służby weterynaryjne. - Do transportu zwierząt zostały wyznaczone przejścia graniczne w Niedzicy, Piwnicznej i Chyżnem. Zainstalowane zostały tam specjalne maty i bramki dezynfekcyjne - zaznaczył Krzysztof Klęczar w rozmowie z Polskim Radiem.
Z kolei w Radiu Zet wojewoda małopolski powiedział, że od wtorku "zawracanych samochodów może być więcej". Nie wykluczył też, że otwarte dla transportu zwierząt przejścia graniczne zostaną ograniczone do jednego - w Chyżnem.
Zakaz dla części towarów
To jednak nie wszystko. Wjazd do Polski niektórych towarów z Węgier i części Słowacji został zakazany - rozporządzenie w tej sprawie wydał minister rolnictwa. Mowa jest o transportach:
- zwierząt parzystokopytnych zarówno utrzymywanych, jak i dzikich, a także materiału biologicznego tych zwierząt,
- świeżego mięsa, podrobów, mięsa mielonego, mięsa oddzielanego mechanicznie, surowych wyrobów mięsnych, osłonek i produktów mięsnych pozyskanych ze zwierząt parzystokopytnych (utrzymywanych i dzikich),
- mleka surowego, siary bydlęcej i produktów mlecznych pozyskanych od zwierząt parzystokopytnych;
- produktów pochodnych pochodzenia zwierzęcego,
- słomy i siana.
Od wtorku zakaz transportu - z Węgier i Słowacji - zwierząt podatnych na zakażenie pryszczycą wprowadziły także Czechy.
Groźna choroba zwierząt
Pryszczyca jest wirusową chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie pryszczycą najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Ostatni przypadek tej choroby w Polsce stwierdzono w 1971 r. Aktualnie Polska jest krajem urzędowo wolnym od pryszczycy.
- hMPV. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o "nowym wirusie"
- Nietoperz wleciał do pokoju, nie żyje dziecko. Rodzice popełnili kardynalny błąd
- Ptasia grypa. Pierwszy zgon po zakażeniu w USA. "Nie można tego bagatelizować"
Źródła: Polskie Radio/Radio Zet/PAP/łl/kor