Zadają złe i trudne pytania? Dziennikarze kontra politycy
- Dziennikarze wytrącają polityków, jeśli to jest możliwe, z jakiegoś takiego rytmu, samouwielbienia, ale też z bezkarności [...] Więc dopóki dziennikarze jeszcze mają głos i dopóki wzbudzają wściekłość, to ten świat nie jest jeszcze taki najgorszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Kurkiewicz, dziennikarz, publicysta.
2025-03-25, 22:00
W audycji rozmowa o roli dziennikarzy, którzy patrzą na ręce politykom. Zdaniem Romana Kurkiewicza niewygodne pytania dziennikarzy często doprowadzają władze do irytacji.
Posłuchaj
- Oczywiście to oskarżanie, czy próby atakowania dziennikarzy są czymś, co znamy od starożytności, jako, że posłańca się każe. Tutaj oczywiście dziennikarze nie są wyłącznie posłańcami, chociaż w jakimś sensie wytrącają poityków - wciąż jeszcze na szczęście - z jakiegoś takiego rytmu, samouwielbienia, ale też bezkarności - powiedział publicysta.
W jego opinii, "jeśli władza źle reaguje na dziennikarzy i na media, no to znaczy że jest kłopot z władzą, a nie mediami".
Po drugiej stronie barykady
Kurkiewicz zwrócił uwagę na rolę rzeczników prasowych polityków, którzy w przeszłości byli dziennikarzami. - Jeśli się wyrasta ze świata, w którym się patrzy władzy na ręce i się przechodzi do świata, w którym tłumaczy się, dlaczego nie należy patrzeć władzy na ręce, albo dlaczego należy inaczej rozumieć, to, co władza robi, to jest trudne psychologicznie - zaznaczył.
REKLAMA
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Roman Kurkiewicz (dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 25.03.2025
Godzina emisji: 21.06
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA