Gmina Żydowska zaprasza na wycieczkę "Śladami powstania w getcie”

W specjalnych autobusach jeżdżących po Warszawie historycy będą opowiadać o miejscach i osobach związanych z powstaniem i o jego nieznanych kartach.

2011-04-12, 20:04

Gmina Żydowska zaprasza na wycieczkę "Śladami powstania w getcie”
. Foto: fot. Wikipedia, domena publiczna

Posłuchaj

Anna Ciałowicz mówi o nieznanych faktach z powstania w getcie
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości związane z powstaniem w getcie warszawskim rozpoczną się już w środę 13 kwietnia koncertem w Synagodze im. Nożyków. W czwartek przed południem w Młodzieżowym Domu Kultury Muranów odbędzie się wykład Anny Ciałowicz ze stołecznej Gminy Żydowskiej dla gimnazjalistów pt. "Podziemne miasto. Ukryte życie w getcie warszawskim". Tego samego dnia w południe na ogrodzeniu Parku im. Stefana Żeromskiego zostanie umieszczona wystawa "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto - fotografie z 1940 roku".

Wycieczka śladami getta

W Niedzielę Palmową 17 kwietnia wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w wycieczkach „Śladami powstania w getcie”. W specjalnych autobusach jeżdżących po Warszawie historycy będą opowiadać o miejscach i osobach związanych z powstaniem i nieznanych dotąd kartach powstania w getcie. Jedną z takich historii jest udział religijnych chasydów w walkach z nazistami .
Z uczestnikami wycieczek spotka się również naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Opowie o żydowskim święcie Pesach, które w tym roku przypada 19 kwietnia, czyli w rocznicę wybuchu powstania w getcie.
Autobusy wyjadą w trzech turach: o godzinie 12, 14 i 16. Na wycieczki zapisać się można w warszawskiej Gminie Żydowskiej, bądź pod numerem telefonu 22 652 22 02. Tego samego dnia zaplanowano uroczystości w Teatrze Żydowskim, w ramach których odbędzie się wręczanie medali "Powstanie w Getcie Warszawskim" oraz spektakl w wykonaniu aktorów teatru pt. "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie".

Uroczystości rocznicowe


Centralne obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą miały miejsce we wtorek, 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie przedstawiciele organizacji żydowskich i zaproszeni goście złożą wieńce i zapalą znicze. Pamięć bohaterów getta zostanie także uczczona przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umchlaglaplatz.
"W związku ze zbliżającą się rocznicą Gmina Wyznaniowa Żydowska reaktywowała przedwojenną nagrodę przyznawaną osobom zasłużonym dla badania historii i kultury Żydów. Jej laureatką została dr Ruta Sakowska, wybitna badaczka Archiwum Ringelbluma i autorka wielu cenionych publikacji na temat Zagłady" - dodała Korzeniewska.

Nieznane materiały

"Ostatnio dotarliśmy także do interesujących, nieznanych wcześniej materiałów, z których wynika, że w walkach w getcie uczestniczyła także pewna nieznana bliżej organizacja, której członkami byli młodzi ludzie, studenci z podziemnych jesziw (wyższe szkoły talmudyczne) związani z cadykiem z Góry Kalwarii i z partią ortodoksów Aguda. Prawdopodobnie ci młodzi chłopcy byli uzbrojeni, a do walki wzywani byli przez swoich rabinów. Z materiałów tych wynika również, że w powstaniu brali udział dwaj rabini, a naprzeciwko znanego nam bunkra Anielewicza znajdowała się podziemna jesziwa, z której 30 uczniów wzięło również udział w powstaniu. Materiały te znajdują się w badanej i tłumaczonej przeze mnie z jidysz książce pt. +Togbuch fun warszewer getto+" - powiedziała obecna na konferencji badaczka literatury jidysz Anna Ciałowicz.

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej