Segregowanie odpadów. "Wciąż potrzebna jest edukacja"

- Polacy szukają w mediach wiedzy na temat tego jak wyrzucać odpady i prawidłowo dokonywać ich segregacji. Dlatego wciąż bardzo potrzebne są różne formy edukacji społecznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Edyta Mantorska, kierowniczka zespołu edukacji ekologicznej Interzero.

2025-04-02, 20:00

Segregowanie odpadów. "Wciąż potrzebna jest edukacja"
Wielu z nas ma problemy w segregacji domowych odpadów, co poważnie zwiększa koszty recyklingu.Foto: shutterstock

W internecie opublikowano ranking 21 najczęściej wyszukiwanych odpadów, co do których Polacy mają wątpliwości dotyczące właściwej segregacji. Wiele problemów sprawiają zwłaszcza odpady zmieszane, mocno zabrudzone opakowania po żywności, przeterminowane leki, zużyte baterie, styropian oraz żarówki. 

Posłuchaj

Edyta Mantorska o prawidłowej segregacji odpadów (Zmiana klimatu) 23:33
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła Edyta Mantorska, edukacja ekologiczna w tym zakresie bywa często przedstawiana w sposób zerojedynkowy. - Traktujemy przepisy dotyczące segregacji odpadów podobnie jak zasady ruchu drogowego. Jednak w rzeczywistości wiele zależy od naszej wiedzy, ponieważ sposób postępowania z różnymi surowcami nie zawsze jest oczywisty - zaznaczyła ekspertka.

Dla przykładu karton po mleku, mimo że jest wykonany z tektury, powinien trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Natomiast torebka po przyprawach, choć zawiera podobne materiały (papier i folię), lepiej, aby została wyrzucona do odpadów zmieszanych, ponieważ trudniej ją poddać recyklingowi.

Segregacja odpadów. Co robić ze styropianem i płytami CD? 

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 przypomniała również, że opakowania styropianowe po żywności oraz styropian zabezpieczający sprzęt AGD należy wrzucać do żółtego pojemnika. Inaczej wygląda sytuacja z mocno zabrudzonym styropianem, np. z resztkami jedzenia - ten powinien trafić do odpadów zmieszanych. Z kolei styropian budowlany to specyficzny odpad, który należy oddać do specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją materiałów budowlanych.

REKLAMA

Płyty CD i DVD powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika. W przypadku żarówek zasady są bardziej skomplikowane - klasyczne żarnikowe można wrzucić do odpadów zmieszanych, natomiast diodowe i halogenowe najlepiej oddać do pojemników na elektroodpady. Takie pojemniki są dostępne w sklepach z elektroniką oraz coraz częściej na osiedlach mieszkaniowych.

Zużyte baterie to odpady niebezpieczne. Jeśli zostaną zmieszane z innymi śmieciami, zwłaszcza metalowymi, mogą się rozgrzać i spowodować pożar lub eksplozję w sortowni. Baterie zawierają metale ciężkie, które stanowią duże obciążenie dla środowiska, dlatego należy je oddawać do specjalnych pojemników dostępnych w sklepach i punktach zbiórki elektroodpadów. 


Recykling elektrośmieci Recykling elektrośmieci


Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca:
 Marta Hoppe
Goście:
 Edyta Mantorska (kierowniczka zespołu edukacji ekologicznej Interzero, prowadzi kampanię edukacyjną "Eko bez kantów") 
Data emisji: 02.04.2025
Godzina emisji: 19.06

PR24 /sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej