Zmiany klimatu zagrożeniem dla pszczół. Naukowcy alarmują
Ocieplenie klimatu i jego skutki, w tym susze i rekordowo wysokie temperatury stanowią olbrzymie wyzwanie dla pszczelarstwa. Poważne problemy w tym zakresie ma Kenia. Naukowcy opracowują strategie dla pszczelarzy subsaharyjskich, pozwalające ochronić pszczoły, których populacja w regionie się zmniejsza. Nie jest wykluczone, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, takie programy będą potrzebne również w innych częściach świata.
2025-04-06, 13:19
Kenia. Zmniejsza się populacja pszczół
Zmiany klimatu uszczupliły w Kenii - populację pszczół o 36 procent. Badanie, o którym pisze serwis The Cool Down (TCD), zajmujący się tematyką klimatu i ochrony środowiska, objęło 589 wywiadów z lokalnymi pszczelarzami, które zostały przeprowadzone w ubiegłym roku. Główną przyczyną były "gorące i suche" warunki, które spowodowały 31,9 proc. strat. Nieco mniejszy wpływ, ale wciąż bardzo duży, miały "okresy mokre i zimne", za sprawą których zginęło 20,2 proc. pszczół.
Informacja niepokoi lokalne władze, zwłaszcza że pszczoły miodne są niezwykle ważne dla kenijskiej gospodarki. "Wspomagają rolnictwo jako kluczowe zapylacze roślin i są źródłem dochodu dla pszczelarzy. Produkują pożądanych produktów, takie jak miód, wosk pszczeli czy mleczko pszczele" - relacjonuje TCD.
Próbowano wprowadzać różne środki, zapobiegającym negatywnym skutkom fal upałów i okresów burzowych. Współautorka badania, Malena Sibaja Leyton, powiedziała, że w porze suchej i gorącej "uzupełnianie wody zmniejszyło spadek populacji zwierząt gospodarskich nawet o 10 procent". Inne działania objęły np. przenoszenie kolonii pszczół czy tworzenie dla nich - w czasie upałów - miejsc zacienionych.
- Kenijscy pszczelarze będą musieli dostosować swoje praktyki [do zmian klimatu - red.]. Choćby przenosić ule, zapewniać pszczołom dodatkowe pożywienie i wodę, dodatkowego pożywienia lub wody. A także wybierać gatunki pszczoły, które są bardziej odporne na ciepło i ciągle zmieniające się warunki środowiskowe - skomentował dla serwisu Mongabay ekspert ds. pszczelarstwa Daniel Waigwa.
REKLAMA
Ocieplenie klimatu. "Pszczoły zmieniły sposób lotu"
Z kolei TCD zauważa, że ubiegłego lata "globalne temperatury osiągnęły rekordowo wysokie wartości", a skutki anomalii pogodowych "są coraz bardziej odczuwalne dla światowego rolnictwa". Wskazuje też, że klimat wywołał nieurodzaj, który zmusił rolników w Kenii do zaprzestania uprawy śliwek.
"Chociaż pszczoły miodne wykazały się niezwykłą odpornością na upały, zmieniając np. swoje wzorce lotu, to jednak nowe badanie, że ma to na nie negatywny wpływ" - czytamy. Portal ponadto nadmienia, że pojawiają się niepokojące sygnały dotyczące przetrwania pszczół miodnych, a "narastające zagrożenia, takie jak większa ekspozycja na światło, mogą wystawić je na jeszcze większą próbę".
- Interakcja między temperaturą a opadami podkreśla złożoność wpływu klimatu na pszczelarstwo - zauważa Ezekiel Ndunda, wykładowca na kenijskim Uniwersytecie Kenyatta, cytowany przez TCD. I dodaje, że kolejnym krokiem dla naukowców "jest rozszerzenie zakresu ich badań". - Musimy zintegrować modele zmian klimatu, aby przewidzieć przyszłe scenariusze dla populacji pszczół miodnych - zaznacza ekspert.
- Wymarły gatunek znów w Polsce. Chodzi o czarną pszczołę
- Kluczowy prąd oceaniczny zagrożony? Europie grozi scenariusz jak z filmu
- Zaskakujące ustalenia ws. globalnego ocieplenia. Naukowcy mogli źle oszacować jego tempo
Źródło: The Cool Down/łl
REKLAMA