Odległe zakątki Układu Słonecznego już nie takie odległe. Pomógł teleskop Hubble'a

Z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a międzynarodowy zespół naukowców określił obroty Urana z dokładnością tysiąc razy większą niż dotychczas. Badacze wykorzystali dane z ponad 10 lat obserwacji pojawiających się na planecie zórz.

2025-04-10, 09:42

Odległe zakątki Układu Słonecznego już nie takie odległe. Pomógł teleskop Hubble'a
Przyszła misja na Urana powoli staje się coraz bardziej możliwa. Pomógł teleskop Hubble'a.Foto: Mark Garlick/East News

Teleskop Hubble'a pomógł w dokładnym ustaleniu ruchu obrotowego Urana

Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), zespół badaczy z Observatoire de Paris-PSL i innych ośrodków opracował nowatorską metodę śledzenia ruchu obrotowego Urana. Wykazała ona, że obrót wokół własnej osi zabiera planecie 17 godzin, 14 minut i 52 sekundy, a więc 28 sekund dłużej, niż wynikało z pomiarów wykonanych w latach 80. dzięki sondzie Voyager 2.

- Nasze pomiary nie tylko dostarczają istotnego punktu odniesienia dla społeczności zajmującej się naukami planetarnymi, ale także rozwiązują długoletni problem. Wcześniejsze układy współrzędnych oparte na nieaktualnych okresach obrotu szybko traciły dokładność, co uniemożliwiało śledzenie biegunów magnetycznych Urana w czasie - wyjaśniła kierujący pracami dr Laurent Lamy. Dodała, że dzięki nowemu systemowi długości geograficznej można teraz porównywać obserwacje zorzy polarnej obejmujące prawie 40 lat, a nawet planować przyszłą misję na Urana.

Odległe zakątki Układu Słonecznego nabierają kształtów. Pomógł teleskop Hubble'a

Kluczem były długotrwałe obserwacje odległej planety przez teleskop Hubble’a, który przez ponad dziesięć lat rejestrował pochodzące z zórz polarnych promieniowanie ultrafioletowe. Pozwoliło to badaczom na precyzyjne śledzenie położenia biegunów magnetycznych. - Bez tak bogatych danych wykrycie okresowego sygnału z taką dokładnością, jaką osiągnęliśmy, byłoby niemożliwe - powiedziała dr Lamy.

Zadanie było szczególnie trudne, bo - jak wyjaśniają autorzy dokonania - w przeciwieństwie do zórz polarnych Ziemi, Jowisza czy Saturna zorze Urana zachowują się w unikalny i nieprzewidywalny sposób. Wynika to z silnie przechylonego pola magnetycznego planety, które jest znacznie przesunięte względem jej osi obrotu. Co ważne, przedstawione właśnie pomiary, nie tylko pomogą astronomom lepiej zrozumieć magnetosferę Urana, ale dostarczą kluczowych informacji dla przyszłych misji badawczych.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej