Czym zajmują się bazy USA w Europie? Generałowie: ich redukcja to zły pomysł
Administracja w Waszyngtonie dokonuje przeglądu swoich sił wojskowych w Europie. Na Starym Kontynencie USA mają obecnie 31 stałych baz i 18 innych obiektów wojskowych - pisze w raporcie think tank CEPA. Generałowie, którzy rozmawiali z tym ośrodkiem, ostrzegają, że redukcja wielu baz byłaby znaczną stratą, często nie do odwrócenia, i przyniosłaby większe koszty w przyszłości.
2025-04-18, 15:21
Trwa przegląd sił USA w Europie
Bazy wojskowe w Europie umożliwiają operacje NATO, regionalne odstraszania i są narzędziem tzw. globalnej projekcji siły Stanów Zjednoczonych. "Przegląd" którym podlegają, w celu redukcji tych sił, niepokoi niektórych amerykańskich generałów, którzy wypowiadali się na ten temat dla think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis). Dlaczego? Niektórzy oceniają że rzekome oszczędności przyniosą tak naprawdę wiele kosztów i wiele strat. I wielu baz nie będzie można już utworzyć na nowo.
Bazy zajmują się wieloma działaniami
Bazy USA zajmują się wieloma działaniami, i nie dotyczą one tylko Europy. A to np. śledzenie rosyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku, umożliwianie szybkiego reagowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, wczesne ostrzeganie przed atakami rakiet balistycznych. To także podsłuch elektroniczny i operacje wywiadowcze.
Na początku 2025 roku w obszarze działania Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM) znajdowało się około 84 000 żołnierzy amerykańskich, 31 stałych baz i 18 innych obiektów, do których dostęp ma Pentagon. To głównie bazy lotnicze, morskie, garnizony armii, systemy obrony przeciwrakietowej i centra nadzoru.
Plany Pentagonu wciąż niejasne
Nie jest jeszcze jasne, jakie są plany Pentagonu, a zmiany mogą wahać się od umiarkowanych do znacznych.
REKLAMA
CEPA zauważa, że 9 kwietnia ogłoszono, że USA obniżą koszty, przenosząc większość swojego personelu z Jasionki w południowo-wschodniej Polsce, głównej bazy logistycznej dla dostaw broni na Ukrainę. W opublikowanym potem komunikacie Amerykanie potwierdzali, że przemieszczenie sił było planowane od miesięcy, a decyzja była konsultowana z polskimi władzami i w NATO. Z kolei NBC News poinformowała 8 kwietnia, że Pentagon rozważa wycofanie 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich z Polski i Rumunii. Według NBC, Amerykanie nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Co myślą generałowie, pytani o sprawę baz przez CEPA?
Oficerowie, którzy przedstawili swoje komentarze CEPA, oceniali, że skutki mogą być poważne. Na przykład generał Skip Davis powiedział, że jakiekolwiek poważne wycofanie spowolniłoby projekcję siły USA , zwiększyłoby jej koszty i zmniejszyło skuteczność – czytamy w raporcie.
Główne bazy w Europie
- Baza lotnicza Ramstein (Niemcy)
Jest to główna baza US Air Force w Europie i siedziba US Air Forces in Europe–Air Forces Africa (USAFE-AFAFRICA). To główny węzeł transportowy, wspierający operacje wojskowe USA w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Baza jest centrum kontroli operacji dronów na całym świecie, zapewnia łącza danych i komunikację dronów – pisze CEPA.
Ramstein gości ponad 16 200 amerykańskich żołnierzy, cywilów i kontrahentów i jest częścią Kaiserslautern Military Community, największej amerykańskiej populacji wojskowej za granicą, liczącej łącznie 56 000 osób – pisze ten think tank.
REKLAMA
- Baza RAF w Wielkiej Brytanii w Lakenheath
Stacjonuje w niej 48. skrzydło myśliwskie USA. Bierze udział w operacjach powietrznych na całym świecie.
- Baza RAF w Wielkiej Brytanii w Mildenhall
Siostrzana baza Lakenheath. Tu znajduje się 100. skrzydło tankowania w powietrzu. Stąd USA prowadziła misje w Europie, Arktyce, Afryce i na Morzu Czarnym.
- Baza lotnicza Aviano we Włoszech
Jest siedzibą 31. skrzydła myśliwców, jedynego na południe od Alp. W 2024 roku rozmieszczono tam także tzw, wojskowe centrum projekcji siły (Army Power Projection Facility). Ma umożliwić szybkie rozmieszczenie 173. Brygady Powietrznodesantowej na misjach awaryjnych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. To rodzaj magazynu. Stacjonuje tam 10 tysięcy Amerykanów.
- Wsparcie marynarki wojennej (NSA) - Neapol (Włochy)
W bazie NSA w Neapolu mieści się siedziba Sił Morskich USA w Europie i Afryce (NAVEUR-NAVAF) oraz 6. Flota USA. Baza gości ponad 50 dowództw.
REKLAMA
- Baza Marynarki Wojennej Rota (Hiszpania)
Znajdują się tam cztery niszczyciele USA wyposażone w systemy obrony przeciwrakietowej Aegis Baseline 9.
- Baza lotnicza Incirlik (Turcja)
- Baza lotnicza Mihael Kogălniceanu (Rumunia)
- Baza Lotnictwa Marynarki Wojennej (NAS) Sigonella (Włochy)
- Wsparcie marynarki wojennej (NSA) na Krecie w Zatoce Souda (Grecja)
Baza ta może gościć może amerykańskie lotniskowce o napędzie atomowym. Mogą w niej stacjonować samoloty rozpoznawcze.
Garnizon Armii Stanów Zjednoczonych w Vicenzy we Włoszech
Garnizon Armii Stanów Zjednoczonych w Vicenzy we Stuttgarcie
Garnizon mieści kilka kluczowych kwater głównych, w tym US European Command (USEUCOM), US Marine Corps Forces Europe and Africa (MARFOREUR/AF) oraz Special Operations Command Europe (SOCEUR).
- Ośrodek Wsparcia Marynarki Wojennej (NSF) w Redzikowie w Polsce
- Ośrodek Wsparcia Marynarki Wojennej (NSF) w Deveslu w Rumunii
- Baza RAF Fylingdales (Wielka Brytania)
Baza RAF Fylingdales to kluczowy element amerykańsko-brytyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami.
REKLAMA
- Baza RAF Menwith Hill (Wielka Brytania)
To kluczowy ośrodek wywiadu i łączności satelitarnej. Wspiera również amerykański program obrony przeciwrakietowe
- Baza kosmiczna Pituffik (Grenlandia)
Jest kluczowym elementem amerykańskiej sieci ostrzegania przed rakietami i nadzoru kosmicznego, zapewniając wczesne wykrywanie wystrzeliwania rakiet balistycznych. Dawniej zwana Thule Air Base.
- Regionalne Centrum Medyczne Landstuhl (Niemcy)
Centrum działa obok sześciu dodatkowych klinik w Niemczech, Włoszech i Belgii.
Poniżej mapa baz i innych obiektów USA w Europie, przygotowana przez biuro analiz Kongresu USA na podstawie jawnych informacji.
REKLAMA
- Rosjanie i "koszt kradzionego klozetu". Pułkownik ostrzega Polskę
- Tak trzeba bronić się przed Rosją. Ranny dowódca: Europa powinna stać się zakładem zbrojeniowym
- Rosjanie zabijają ukraińskie dzieci. Tragiczne dane
- Polka widziała atak na miasto Sumy. "To było przerażające"
Źródło: CEPA.org/raport biura badań Kongresu USA https://www.congress.gov/crs-product/R48123 /agkm
REKLAMA