Pożary na terenach skażonych po katastrofie w Czarnobylu
Niepokojące doniesienia z Białorusi. Płoną tereny skażone podczas katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku. Najgorzej jest na terytoriach Homelszczyzny. W wyniku pożaru izotopy promieniotwórcze unoszą się w powietrzu i rozprzestrzeniają się z wiatrem. Władze nie podały do tej pory przyczyn pożarów.
2025-04-22, 11:43
Białoruś. Płoną lasy i torfowiska
Pożary obejmują kolejne regiony Białorusi. Palą się lasy, sucha trawa i torfowiska. Żywioł dotarł na tereny zielone w pobliżu Mińska. Brygady strażaków pracują cały czas, także w nocy. Zaangażowano lotnictwo specjalne. Białoruskie władze nie podają informacji o sytuacji radiologicznej w kraju. Na skutek pożarów izotopy promieniotwórcze (radionuklidy) unoszą się w powietrzu i rozprzestrzeniają się z wiatrem na znaczne odległości. Stanowi to poważne zagrożenie dla żywych organizmów.
Katastrofa elektrowni w Czarnobylu
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W 2016 r. zakończono prace nad nowym sarkofagiem, a w 2019 r. oddano go do użytku. Na reaktor nr 4 nałożono nową stalową powłokę.
- Czarnobyl. Uszkodzenia po ataku drona większe niż sądzono?
- Zwierzęta z Czarnobyla. Jak się przystosowały?
Źródła: Polskie Radio/PAP/pb
REKLAMA