Maria Skłodowska-Curie. Ile wiemy o najsłynniejszej polskiej noblistce?

- Gdy zaczęłam pracować w muzeum, musiałam zmienić swoje myślenie o Marii Skłodowskiej-Curie, bo w szkole nie była dla mnie specjalnie atrakcyjną postacią, taką ubraną na czarno i zamkniętą w swoim laboratorium. Ale dziś chcę pokazać, jak wiele ról pełniła i jak wiele przeciwności losu musiała pokonać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Mizikowska, kuratorka wystawy "Kim jesteś, Mario?".

2025-04-22, 23:00

Maria Skłodowska-Curie. Ile wiemy o najsłynniejszej polskiej noblistce?
Maria Skłodowska-Curie . Foto: Everett Collection/Shutterstock

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza na nową wystawę "Kim jesteś, Mario?", która rzuca światło na mniej znane aspekty życia i osiągnięć polskiej noblistki. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 16 kwietnia w siedzibie Muzeum przy ul. Freta 16.


Posłuchaj

Anna Mizikowska o Marii Skłodowskiej-Curie (Między sztukami) 23:22
+
Dodaj do playlisty

 

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych Polek na świecie. Jej imię noszą szkoły, ulice, a nawet zakłady fryzjerskie - od Ekwadoru po Nigerię i Bangladesz. W Japonii jej biografia jest lekturą szkolną, a jej postać nieustannie inspiruje kolejne pokolenia. W 2024 roku Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie odwiedzili goście ze 110 krajów, jednak warszawiacy stanowią zaledwie 15 procent zwiedzających.

Często zapominamy, że pierwszego Nobla dostała za badania nad promieniotwórczością, a dopiero drugiego za polon i rad. Opublikowała "Traktat o promieniotwórczości" za który wielu się naraziła, bo podważyła teorie ważnych naukowców. Ale gdy zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk, oburzyła tym wielu naukowców i publicystów, którzy twierdzili, że co najwyżej mogła wspomagać w badaniach swojego męża, który już nie żyje, a kobiety są stworzone tylko do miłości - powiedziała Anna Mizikowska.

REKLAMA

Kariera naukowa przeplatana osobistymi tragediami

Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla i jedyną z dwoma takimi naukowymi wyróżnieniami. Pierwszą kobietą profesor na paryskiej Sorbonie. Dokonała tego, urodziwszy się w porozbiorowej Polsce, pokonując ograniczenia kulturowe i społeczne narzucane jej płci, będąc cudzoziemką w kraju, który stał się jej domem i w imieniu którego dwa razy dostała Nobla. Doświadczyła międzynarodowej sławy i potępienia z powodu jej zakazanej miłości. Poznała smak miłosnego zawodu, przeżyła utratę męża i dziecka.



***

Audycja: Między sztukami
Prowadząca: Katarzyna Sanocka
Gość: Anna Mizikowska (kuratorka wystawy "Kim jesteś, Mario?" w warszawskim Muzeum im Marii Skłodowskiej-Curie)
Data emisji: 22.04.2025
Godzina emisji: 22.06

Źródło: Polskie Radio 24 / sw/kor

REKLAMA




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej