Pary jednopłciowe i rola kobiet w Kościele. Co sądzą główni kandydaci na papieża?

Jakie poglądy mają główni kandydaci na papieża, jeśli chodzi o najbardziej zapalne kwestie? Media przyglądają się ich stanowisku w sprawie roli kobiet w Kościele oraz par homoseksualnych. A także pytają, co myślą o kontynuacji reform papieża Franciszka. Jak pokazuje historia, część kardynałow potrafiła zmieniać swoje pozycje, na przykład dostosowywać się do zmieniających się czasów.

2025-04-23, 18:33

Pary jednopłciowe i rola kobiet w Kościele. Co sądzą główni kandydaci na papieża?
Kardynałowie Besongu, Avelino i Zuppi. Każdy z nich uznawany jest za "papabile". Foto: PAP/EPA/EPA/CAUDIO PERI/FABIO FRUSTACI/ANGELO CARCONI

Poglądy na kwestie podlegające dyskusjom

Papabili, czyli osoby "wybieralne" na papieża, mające szanse, by zostać następcą Franciszka, są obecnie w centrum uwagi mediów na całym świecie. Dziennik "La Stampa" podjął próbę przedstawienia poglądów części takich "silnych" kandydatów, zadając pytanie, czy nowy papież podąży ścieżką "otwartości", zapoczątkowaną przez papieża Franciszka.

Kandydaci i ich poglądy

Redakcja podjęła próbę oceny kandydatów pod względem, takich kwestii jak:

  • - kompatybilność z kursem papieża Franciszka
  • - imigracja
  • - większa rola kobiet w Kościele
  • - otwarcie w sprawie błogosławieństwa dla par jednopłciowych
  • - dopuszczenie osób rozwiedzionych do sakramentów

Oceniono, czy osoby te zajmują stanowiska otwarte względem tych spraw, konserwatywne, czy może neutralne.

A ocenie poddano dziesięciu potencjalnych kandydatów. Są to kardynałowie:

REKLAMA

Najbardziej otwarci - z Portugalii i z Francji

Kardynałów oceniono w następujący sposób. Do najbardziej postępowych zaliczony został José Tolentino de Mendonça, pochodzący z Madery poeta-teolog, opowiadający się za otwartym podejściem w kwestii imigracji, roli kobiet w Kościele.

Jean-Marc Aveline, arcybiskup Marsylii, znany ma być z gotowości do żartów i bliskości z Franciszkiem w kwestii imigracji i relacji ze światem muzułmańskim. Aveline pochodzi z Algierii, z rodziny imigrantów hiszpańskich. Ma doktorat z teologii. Byłby również najmłodszym papieżem od czasów Jana Pawła II. Zwany jest czasem Janem XXIV. Rozumie, ale nie mówi po włosku - to oczywiście nie pomogłoby mu w kierowaniu Watykanem.

Konserwatywni

Na froncie konserwatywnym, zdaniem włoskiej gazety, wyróżnia się Malcom Ranjith ze Sri LankiTradycjonalistą jest także Szwed Anders Arborelius.

"Na środku"

REKLAMA

Za osobę łączącą różne podejścia uznany został Fridolin Ambongo Besungu, pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga, konserwatywny w kwestiach doktrynalnych.

Mario Grech z Malty, z wyspy Gozo, jest umiarkowanych poglądów. Podobnie jak kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.

Poglądy w sprawie kobiet w Kościele i par LGBT

Kardynałowie Besungu, Arborelius i Ranjith zostali uznani za konserwatystów, jeśli chodzi o rolę kobiet w Kościele. Pozostała siódemka jest otwarta na zmiany.

A jeśli chodzi o bogosławieństwo par homoseksualnych, to jako konserwatyści w tej sprawie wskazani zostali Erdo, Arborelius i Ranjith. Kardynał Besungu, jak pisze La Stampa, jest otwarty na zmiany w tej kwestii, a pozycję pozostałych określono jako neutralną.

REKLAMA

Zmiany stanowiska

Kardynałowie potrafią zmieniać stanowisko w różnych kwestiach, po przemyśleniach. Mogą stawać się mniej lub bardziej konserwatywni lub otwarci. Na przykład, jak czytamy w mediach, początkowo uważany za konserwatystę, pochodzący z Malty Grech, potem stał się zwolennikiem reform Franciszka. Starał się dostosować do zmieniających się czasów, co oczywiście nie znaczy, że zgadzał się ze wszystkimi postulatami zmian.

Inni wymieniani kandydaci na papieża, których analiza "La Stampy" tym razem nie uwzględniła, to np. kardynałowie:

Czytaj także:

Źródła: LaStampa/USA Today/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej