Franciszek, konklawe i Duch Święty. "Spektakl historyczno-kostiumowo-polityczny"

2025-04-25, 17:00

Po pogrzebie papieża ruszy procedura wyłonienia jego następcy. - Wybór głowy Kościoła katolickiego i państwa watykańskiego to czysta polityka. Można wierzyć, że decyzja pochodzi od Ducha Świętego. Przede wszystkim jest jednak uświęcona wzajemnymi koteriami i analizami. Patrzę na to jako na spektakl historyczno-kostiumowo-polityczny - mówił w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" Roch Kowalski. O pontyfikacie papieża mówiła też Renata Grochal i Jacek Czarnecki.

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia nad ranem w wieku 88 lat. Jak poinformował Watykan, było kilka przyczyn zgonu: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. W akcie zgonu dodano, że papież cierpiał na wcześniejszą ostrą niewydolność oddechową z powodu obustronnego multimikrobiotycznego zapalenia płuc, rozstrzelenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu II.

Posłuchaj

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia (Strefa wpływów) 1:39:03
+
Dodaj do playlisty

Rozczarowanie  

Renata Grochal przyznała, że wiązała bardzo duże nadzieje z pontyfikatem Franciszka. - Rozczarował mnie, przede wszystkim ws. Ukrainy. To, że nie potrafił jednoznacznie stanąć po stronie ofiar. Jego wypowiedzi na temat "szczekania NATO u drzwi Rosji", co miało rzekomo sprowokować Putina. Franciszek, jako urodzony w Argentynie, kompletnie nie rozumiał Europy, być może nie znał też dobrze historii Starego Kontynentu - tłumaczyła.  

- Nie wprowadził nawet diakonatu kobiet, nie rozluźnił zasad celibatu, nie wprowadził przyzwolenia na udział w komunii dla osób pozostających w związkach nieformalnych. Zwrócił się w stronę wykluczonych, ale nie sprawił, że Kościół przestał być surowym strażnikiem moralności. To się nie udało - dodała. 

Klisza

Roch Kowalski zaapelował o opamiętanie. - Media, które na co dzień były świeckie, zaczęły się nagle posługiwać językiem Kościoła. Dowiedziałem się z nich m.in., że na konklawe decyduje Duch Święty. Jaki Duch Święty? To pomieszanie porządków. Wybór głowy Kościoła katolickiego i państwa watykańskiego to czysta polityka. Można wierzyć, że decyzja pochodzi od Ducha Świętego. Przede wszystkim jest jednak uświęcona wzajemnymi koteriami i analizami. Patrzę na to jako na spektakl historyczno-kostiumowo-polityczny. Narzuca się pewna klisza. Polska jest państwem katolickim, Jan Paweł II był Polakiem i wszyscy mamy społecznie przeżywać śmierć kolejnego papieża? To już się skończyło. Bliższa ciału koszula niż sukmana, w tym przypadku elekcja prezydenta RP. Na wybór papieża nie mamy wpływu - tłumaczył. 

REKLAMA

Natomiast zdaniem Jacka Czarneckiego ważniejsze jest, kto zostanie nowym papieżem. - Franciszek zapoczątkował reformy w Kościele katolickim, zaczął głośno mówić o pewnych rzeczach. To, kto zostanie papieżem, wpłynie na kształt Kościoła - podsumował.    

Pogrzeb papieża odbędzie się w sobotę o godz. 10. Franciszek, zgodnie ze swoim życzeniem wyrażonym w testamencie, zostanie pochowany w świątyni Santa Maria Maggiore. Papież prosił o skromny grób w ziemi, bez ozdób. Na nagrobku miało się znaleźć jedynie przybrane przez niego imię w języku łacińskim: Franciscus. 

Czytaj także:

Każdy odcinek "Strefy wpływów" dostępny jest na platformie podcastowej Polskiego Radia i na kanale YouTube Polskiego Radia 24.

REKLAMA

"Strefa wpływów" to wspólny podcast polityczny radiowej Jedynki, radiowej Trójki i Polskiego Radia 24. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski analizują najważniejsze wydarzenia polityczne tygodnia.


***

Podcast: Strefa wpływów
Prowadzący: Renata GrochalJacek CzarneckiRoch Kowalski
Data emisji: 25.04.2024
Godzina emisji: 18.00

PR24/jt

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej