39 lat temu świat wstrzymał oddech. Reportaż "Chmura"

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku doszło do jednej z największych katastrof nuklearnych w dziejach. Z reaktora jądrowego w Czarnobylu wydostała się radioaktywna chmura, która w kilka dni dotarła nad Europę. W audycji "Co jest na tej taśmie" archiwalny reportaż Jana Smyka "Chmura", a po nim rozmowa z Ernestem Staroniem i Karolem Łyskawińskim, eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki.

2025-04-26, 23:05

39 lat temu świat wstrzymał oddech. Reportaż "Chmura"
Elektrownia atomowa w Czarnobylu . Foto: Shutterstock/Miłosz Maślanka

39 lat temu ostatnie kwietniowe dni były gorące. Nikt nie wiedział o katastrofie w elektrowni. Polskie władze dopiero 28 kwietnia, dwa dni po wybuchu, dowiedziały się o awarii reaktora w Czarnobylu. Stacja monitoringu w Mikołajkach zarejestrowała dużą aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu.

Posłuchaj

Eksperci z Polskiej Agencji Atomistyki Ernest Staroń i Karol Łyskawiński gośćmi Doroty Bonieckiej-Górny (Co jest na tej taśmie?) 51:59
+
Dodaj do playlisty

Katastrofa, której nie dało się ukryć

29 kwietnia Biuro Politycznego KC PZPR zadecydowało, że dzieciom z województw północno-wschodnich zostanie podany płyn Lugola. Pod aptekami i przychodniami ustawiły się nocne kolejki. Jednocześnie oficjalna propaganda próbowała bagatelizować problem. 

Władze ZSRR początkowo zaprzeczały katastrofie, a następnie podawały skąpe i niemożliwe do zweryfikowania dane. Wywołało to w Europie spekulacje o tysiącach ofiar i śmiertelnym zagrożeniu dla mieszkańców Europy.

Po katastrofie w Czarnobylu zniszczony reaktor niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe sukcesywnie wyłączano - ostatni w 2000 roku. Na obszarze 2,5 tys. km kwadratowych wyznaczono zamkniętą strefę buforową. W promieniu 10 km od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", która do dziś jest zamknięta.

REKLAMA

Przesądziła polityka

Reportaż "Chmura" Jana Smyka z Radia Białystok to audycja z 1986 roku, dokumentująca na gorąco wydarzenia związane z awarią w elektrowni atomowej w Czarnobylu w ówczesnym ZSRR.

Reportaż zdobył w 1986 roku główną nagrodę w konkursie "Polska i świat". Został zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu Prix Italia, jednak ze względów politycznych, m.in. wykorzystane przez autora reportażu nagrania stacji Wolna Europa i Głos Ameryki, audycja nie została wysłana na konkurs…

Po reportażu rozmowa z ekspertami z Państwowej Agencji Atomistyki, o plusach i minusach elektrowni atomowych, jak dziś zabezpiecza się takie elektrownie, żeby do takich katastrof nie dochodziło? W Czarnobylu ostatni reaktor wyłączono w grudniu 2000 roku jest tam dalej strefa wykluczenia i dalej stanowi zagrożenie.

Czytaj także:

***

REKLAMA

Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Ernest Staroń (naczelnik Wydziału Analiz Bezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa Jądrowego PAA), Karol Łyskawiński (naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA)
Data emisji: 27.04.2025
Godzina emisji: 22.06 

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej