"Miasto szpiegów". Nieznane oblicze okupowanej Warszawy
- Żyjemy w micie - mówi Michał Wójcik, a w książce "Miasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie" zagląda pod jego powierzchnię. Zamiast wyłącznie bohaterstwa Armii Krajowej i okrucieństwa Gestapo pokazuje świat, w którym codzienność okupacyjna bywała bardziej szara niż czarno-biała - pełna szpiegów do wynajęcia, szemranych układów i ludzi żyjących z wojny.
2025-05-02, 11:00
Szpiedzy, walka wywiadów, Państwo Podziemne, ale także prywatne interesy, handel informacjami i szemrane zajęcia po godzinach - to wszystko znajdziemy w książce Michała Wójcika.
Autor opowiada o zawiłych losach ekipy z warszawskiego baru Piekiełko oraz Baronowej Kronenberg. Jak się okazuje, okupacyjna rzeczywistość, choć bywała bohaterska, czasem była też zwyczajnie przestępcza, jeśli nie wręcz bandycka.
Posłuchaj
Jak zaznaczył Michał Wójcik, "żyjemy w micie, że jest Armia Krajowa, Państwo Podziemne, Szare Szeregi, chłopaki z akcji pod Arsenałem, a potem te brzozowe krzyże na Powązkach Wojskowych".
- Oczywiście po drugiej stronie są ci źli, czyli Gestapo i Abwera. Te dwie strony stoją jakby po prawicy i po lewicy. Ale w środku jest szara codzienność, szara strefa tej branży, czyli wywiad i kontrwywiad. Jest też mnóstwo niezależnych agencji wywiadowczych, jednostek wywiadowczych, szpiegów, którzy swoje usługi oferują wszystkim - na zasadzie "kto zapłaci, ten ma" - podkreślił pisarz.
REKLAMA
- To są setki, tysiące osób. Ale książka "Miasto szpiegów" dotyczy przede wszystkim spółdzielni szpiegowsko-likwidacyjno-szmalcowniczo-agencyjno-konfidenckiej "Piekiełko" - dodał Michał Wójcik.
***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Gość: Michał Wójcik (dziennikarz, historyk)
Data emisji: 1.05.2025
Godzina emisji: 22.06
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA