Ważna decyzja USA. Przekażą Ukrainie pakiet dla F-16
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie pakiet wsparcia technicznego dla myśliwców F-16. W jego zakres mają wejść mi.in. szkolenia pilotów, wsparcie techniczne, części zamienne, naprawy i tajna dokumentacja techniczna. Wartość pakietu to 310 milionów dolarów.
2025-05-03, 10:22
Pakiet techniczny dla myśliwców F-16
Amerykański Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż Ukrainie pakietu wsparcia technicznego dla myśliwców F-16. Nowy pakiet to osobna transakcja handlowa - czytamy w oświadczeniu Pentagonu. Obejmuje on dostawy realizowane przez firmy Lockheed Martin, BAE Systems i AAR Corporation. W jego skład mają wejść również modyfikacje i modernizacje samolotów, szkolenia pilotów i serwisantów, wsparcie techniczne i eksploatacyjne, a także części zamienne, naprawy, oprogramowanie oraz tajna dokumentacja techniczna.
Transfery uzbrojenia autoryzowane przez administrację Joe Biedna
Ukraina używa samolotów F-16 otrzymanych od Stanów Zjednoczonych, na których przekazanie wyraziła zgodę administracja byłego prezydenta Joe Bidena - podaje Agencja Reutera. Za jego prezydentury Amerykanie przekazali Ukrainie broń i sprzęt wojskowy o wartości ponad 31 miliardów dolarów w ramach tzw. Presidential Drawdown Authority (PDA), czyli uprawnienia prezydenta do szybkiego przekazywania uzbrojenia z amerykańskich magazynów wojskowych bez konieczności uzyskiwania zgody Kongresu. Obecny prezydent Donald Trump nie wykazuje takiego samego zaangażowania w pomoc zbrojeniową dla Kijowa - korzysta z wcześniej autoryzowanych przez Bidena transferów uzbrojenia.
Kilka dni przed ogłoszeniem decyzji Departamentu Stanu, Kijów i Waszyngton podpisały porozumienie, które ma zapewnić Stanom Zjednoczonym preferencyjny dostęp do surowców mineralnych oraz wspierać inwestycje w odbudowę Ukrainy.
Czytaj także:
- Biały Dom ma faworyta na konklawe? Udostępnił grafikę w Trumpem
- Co dalej z wojną w Ukrainie? Tak dzisiaj mówią ludzie Trumpa
- Nawrocki spotkał się z Trumpem w Białym Domu. Są zdjęcia
Źródło: Polskie Radio/Agencja Reutera/pjm
REKLAMA
REKLAMA